Bajka o dużej dziurze w ziemi pełnej błota – jaki jest Twój morał?

18 lutego, 2020

Wędrowca spotkało nieszczęście – przez swoją nierozważność wpadł do głębokiej i dużej dziury w ziemi pełnej błota. Nie mógł się wydostać. Próbował, ale mu nie wychodziło. Siadł na środku dziury i się poddał. Płakał i skulił się w sobie. Jego płacz usłyszeli inni ludzie. Próbowali mu pomóc tak, jak umieli, ale tylko pogarszali sprawę. Siedli więc nad brzegiem dziury i zaczęli płakać nad losem wędrowca.

Wędrowiec widząc, że owi dobrzy ludzie też się poddali, stwierdził, że już po nim. Położył się i zaczął przeżywać, jak mógł być tak głupi, że wpadł w tą dziurę. Z każdą chwilą coraz bardziej się poddawał.

Po kilku dniach pojawił się jakiś inny wędrowiec. Ocenił sytuację, po czym powiedział:

„Co ty człowieku wyprawiasz. To nie pierwsza i nie ostatnia dziura, jaką zaliczasz w swoim życiu. Wstań i zacznij myśleć, co możesz zrobić. Zobacz ilu ludzi cię otacza. Odrzuć emocje i włącz logikę. Wyciągnij wnioski na przyszłość. Patrz pod nogi gdzie leziesz. Wstań teraz do cholery i zobacz, ile jest rozwiązań.”

Wędrowiec w dziurze oburzył się, że ten obcy człowiek nie użala się nad nim. Wszyscy inni go wspierali na duchu, a ten bezczelnie go korygował. Po chwili jednak dotarło do niego, że ten obcy może mieć rację. Wstał. Porozglądał się jeszcze raz po dziurze. Krzyknął do obecnego wędrowca, co mu radzi. A ten mu odpowiedział:

„Masz tu stado silnych ludzi. Dookoła są drzewa. Na pewno w okolicy może być jakaś drabina, albo lina. Połącz fakty i wyłaź z tej dziury”.

Wędrowiec przez dłuższy moment analizował. Nie był pewny, że obiera dobry kierunek. Spojrzał jeszcze raz na obcego wędrowca. Po dłużej chwili zarządził akcją ratunkową i przy wsparciu dobrych ludzi oraz liny wydostał się z głębokiej dziury.

Podziękował obcemu wędrowcowi a ten odrzekł tylko: „Wyciągaj wnioski z własnych doświadczeń i szukaj rozwiązań. Uwierz w siebie i działaj”.

Autor bajki nieznany.

Modyfikacja: Iwona Firmanty

 Pytania:

  1. Co czujesz po przeczytaniu tej bajki?
  2. Jakie są Twoje wnioski po przeczytaniu tej bajki?
  3. Czy nad czymś chcesz się bardziej zastanowić?
  4. Czy chcesz zmienić jakieś swoje zachowania?
  5. Czy wiesz czym jest proaktywność?
  6. Czy jesteś proaktywny w takim stopniu w jakim potrzebujesz?

  Celem coachingu jest pokazanie Tobie, że masz w sobie siłę do proaktywnego działania. Coach uświadomi Ci jakie masz w sobie zasoby, które mogą posłużyć Ci jako narzędzia. Jeżeli potrzebujesz wsparcia w realizacji swoich celów, to zapraszamy do skorzystania z coachingu, lub z naszych szkoleń.  

Życzę Ci wielu sukcesów. Uwierz w siebie.

Jeżeli masz pytania, zapraszam do kontaktu.

Iwona Firmanty Coach/Trener/Psycholog

iwonafirmanty@humanskills.pl

Udostępnij

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Przeczytaj również:

Blog

Jak współpracować z trudnym szefem?

Szef to też człowiek. est to możliwe, jeżeli będziemy działali świadomie i strategicznie. Nie możemy sobie pozwolić na branie za bardzo do siebie tego co on/ona robi bądź mówi. Warto zastanowić się co chcemy zrobić w tej sytuacji. Warto działać.

Czytaj więcej