Ciało człowieka jest cudowną maszynerią, która pozwala nam działać, realizować pasje i cele, a także odbierać sygnały ze świata zewnętrznego. Aby w pełni wykorzystywać ten potencjał, powinniśmy dbać o naszą formę.
Świetnie zobrazuje Ci to, porównanie ciała do samochodu, który służy nam do przemieszczania się. Jeżeli systematycznie nie będziemy robić jego przeglądu, może dojść do nagłej awarii i to w drodze na bardzo istotne spotkanie służbowe.
Zarządzanie ciałem to przede wszystkim świadomość jego funkcji, zwracanie uwagi na sygnały, które nam wysyła, a także odpowiednia opieka nad jego kondycją.
Jak dbać o swoje ciało? Samoświadomość.
Każdego dnia doświadczamy stresu, który jest subiektywną reakcją na zdarzenia w naszym otoczeniu. Twoje ciało wysyła Ci w ten sposób sygnały, chce Ci o czymś zakomunikować. Warto zastanowić się, dlaczego akurat w tej sytuacji Twoje ciało reaguje stresem. Zarządzanie ciałem to m.in. rozwijanie swojej samoświadomości. Jeżeli nie masz przestrzeni na to, aby przyjrzeć się sprawie od razu, pamiętaj aby powrócić i zaopiekować się sobą w pierwszej, dogodnej chwili.
Jak dbać o swoje ciało? Rozładowywanie napięcia.
Reakcja stresu pobudza mechanizm walki albo ucieczki. Jeden i drugi pobudza Twoje ciało do reakcji. Twoje mięśnie dostają turbodoładowania. Jeżeli nie odnajdą możliwości uwolnienia napięcia, a szczególnie jeśli się to powtarza, mogą wpłynąć na Twoje zdrowie. Choć na pierwszy rzut oka, w pracy trudno o rozładowanie napięcia, warto poszukać możliwości w swoim otoczeniu. Przykładem tego może być wyjście do toalety i wykonanie ćwiczenia boksera lub zgniatanie piłeczki antystresowej.
Kiedy masz na to odpowiednią przestrzeń, stosuj automasaże, uwalniaj napięcie poprzez sport czy dopasowane do siebie techniki.
Poznaj:
Worek treningowy, wyzłoszczacz.
Mata złości
Butelki sensoryczne
TRE Trauma Releasing Exercises
Jak dbać o swoje ciało? Relaksacja.
Na co dzień, nie tylko w sytuacjach stresowych, warto jest się relaksować. Oto kilka inspiracji, jak to robić:
1. Neuromięśniowa relaksacja – Trening autogenny Schultza.
2. Relaksacja progresywna Jacobsona.
3. Zimno/świadome oddychanie/medytacja. Metody stosowane przez holendra, Wim Hofa.
4. Medytacje.
5. Relaksacja poprzez oddech. Praktykowanie głębokich oddechów, medytacja swobodnego oddechu.
Jak dbać o swoje ciało? Kondycja.
Pamiętaj, aby regularnie dbać o kondycję swojego ciała. Nie musi się to wiązać ze zbyt dużymi środkami finansowymi, czasowymi i energetycznymi. Po prostu zacznij.
1. Wprowadź praktyki w codzienny grafik i stwórz rytuały. Przykładowo, zacznij dzień od porządnego przeciągnięcia się, znajdź przestrzeń na spędzenie czasu ze sobą, ułożenie myśli, zadbanie o higienę ciała. Możesz wypróbować też zimny prysznic na pobudzenie.
2. Ruszaj się w trakcie dnia. Pracuj w interwałach i rób regularnie 10-minutowe przerwy. Możesz je spędzać aktywnie – wyjść na spacer, posprzątać swoje biurko, posegregować materiały. Znajdź swoją własną formę. Wybieraj ruch w drodze do/z pracy – zaparkuj dalej lub wysiądź z transportu miejskiego wcześniej i przejdź się kawałek.
3. Przyjrzyj się swojej diecie – w końcu jesteś tym, co jesz! Jedzenie to nie tylko „zapychacz”, to przede wszystkim źródło naszej energii. Jeśli nie wiesz jak budować odpowiednią dla siebie dietę, skorzystaj z pomocy specjalistów – lekarzy i dietetyków.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego jak dbać o swoje ciało, zapraszam na szkolenia Human Skills:
Szkolenia online:
Zarządzanie stresem w pracy
Zarządzanie emocjami w pracy. Rozwój inteligencji emocjonalnej.
Szkolenia stacjonarne – spotkajmy się w Warszawie:
Zarządzanie stresem w pracy
Zarządzanie emocjami z inteligencją emocjonalną.
Trening antystresowy i warsztat kontroli emocji
Pozdrawiam,
Iwona Firmanty
Coach ICC, Psycholog, Socjolog, Trener biznesu