Zarządzanie stresem i emocjami: jak dbać o swoje ciało?

jak dbać o swoje ciało

Ciało człowieka jest cudowną maszynerią, która pozwala nam działać, realizować pasje i cele, a także odbierać sygnały ze świata zewnętrznego. Aby w pełni wykorzystywać ten potencjał, powinniśmy dbać o naszą formę.

Świetnie zobrazuje Ci to, porównanie ciała do samochodu, który służy nam do przemieszczania się. Jeżeli systematycznie nie będziemy robić jego przeglądu, może dojść do nagłej awarii i to w drodze na bardzo istotne spotkanie służbowe.

Zarządzanie ciałem to przede wszystkim świadomość jego funkcji, zwracanie uwagi na sygnały, które nam wysyła, a także odpowiednia opieka nad jego kondycją.

Jak dbać o swoje ciało? Samoświadomość.

Każdego dnia doświadczamy stresu, który jest subiektywną reakcją na zdarzenia w naszym otoczeniu. Twoje ciało wysyła Ci w ten sposób sygnały, chce Ci o czymś zakomunikować. Warto zastanowić się, dlaczego akurat w tej sytuacji Twoje ciało reaguje stresem. Zarządzanie ciałem to m.in. rozwijanie swojej samoświadomości. Jeżeli nie masz przestrzeni na to, aby przyjrzeć się sprawie od razu, pamiętaj aby powrócić i zaopiekować się sobą w pierwszej, dogodnej chwili.

Jak dbać o swoje ciało? Rozładowywanie napięcia.

Reakcja stresu pobudza mechanizm walki albo ucieczki. Jeden i drugi pobudza Twoje ciało do reakcji. Twoje mięśnie dostają turbodoładowania. Jeżeli nie odnajdą możliwości uwolnienia napięcia, a szczególnie jeśli się to powtarza, mogą wpłynąć na Twoje zdrowie. Choć na pierwszy rzut oka, w pracy trudno o rozładowanie napięcia, warto poszukać możliwości w swoim otoczeniu. Przykładem tego może być wyjście do toalety i wykonanie ćwiczenia boksera lub zgniatanie piłeczki antystresowej.

Kiedy masz na to odpowiednią przestrzeń, stosuj automasaże, uwalniaj napięcie poprzez sport czy dopasowane do siebie techniki.

Poznaj:
Worek treningowy, wyzłoszczacz.
Mata złości
Butelki sensoryczne

TRE Trauma Releasing Exercises

Jak dbać o swoje ciało? Relaksacja.

Na co dzień, nie tylko w sytuacjach stresowych, warto jest się relaksować. Oto kilka inspiracji, jak to robić:

1. Neuromięśniowa relaksacja – Trening autogenny Schultza.

2. Relaksacja progresywna Jacobsona.

3. Zimno/świadome oddychanie/medytacja. Metody stosowane przez holendra, Wim Hofa.

4. Medytacje.

5. Relaksacja poprzez oddech. Praktykowanie głębokich oddechów, medytacja swobodnego oddechu.

Jak dbać o swoje ciało? Kondycja.

Pamiętaj, aby regularnie dbać o kondycję swojego ciała. Nie musi się to wiązać ze zbyt dużymi środkami finansowymi, czasowymi i energetycznymi. Po prostu zacznij.
1. Wprowadź praktyki w codzienny grafik i stwórz rytuały. Przykładowo, zacznij dzień od porządnego przeciągnięcia się, znajdź przestrzeń na spędzenie czasu ze sobą, ułożenie myśli, zadbanie o higienę ciała. Możesz wypróbować też zimny prysznic na pobudzenie.
2. Ruszaj się w trakcie dnia. Pracuj w interwałach i rób regularnie 10-minutowe przerwy. Możesz je spędzać aktywnie – wyjść na spacer, posprzątać swoje biurko, posegregować materiały. Znajdź swoją własną formę. Wybieraj ruch w drodze do/z pracy – zaparkuj dalej lub wysiądź z transportu miejskiego wcześniej i przejdź się kawałek.
3. Przyjrzyj się swojej diecie – w końcu jesteś tym, co jesz! Jedzenie to nie tylko „zapychacz”, to przede wszystkim źródło naszej energii. Jeśli nie wiesz jak budować odpowiednią dla siebie dietę, skorzystaj z pomocy specjalistów – lekarzy i dietetyków.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego jak dbać o swoje ciało, zapraszam na szkolenia Human Skills:

Szkolenia online:
Zarządzanie stresem w pracy
Zarządzanie emocjami w pracy. Rozwój inteligencji emocjonalnej.

Szkolenia stacjonarne – spotkajmy się w Warszawie:
Zarządzanie stresem w pracy
Zarządzanie emocjami z inteligencją emocjonalną.
Trening antystresowy i warsztat kontroli emocji

Pozdrawiam,
Iwona Firmanty
Coach ICC, Psycholog, Socjolog, Trener biznesu

Dodaj komentarz

17 − szesnaście =

Myślisz o rozwoju osobistym?

Skorzystaj z darmowej konsultacji z naszym specjalistą:

Autor artykułu:

Iwona Firmanty

Dyrektorka Zarządzająca firmy szkoleniowej Human Skills/ Trenerka biznesu/ Psycholożka/ Socjolożka/Coach ICC Doświadczenie zawodowe: Założyłam firmę Human Skills. wyróżnioną jako firma szkoleniowa 2019r. przez Gazetę Finansową. Posiadam wieloletnie doświadczenie korporacyjne, które zdobywałam w działach Human Resources, sprzedaży i obsługi klienta. Od kilkunastu lat prowadzę szkolenia i projekty rozwojowe dla biznesu. Posiadam wieloletnie doświadczenie korporacyjne, które zdobywałam w działach Human Resources, sprzedaży i obsługi klienta. Od ponad kilkunastu lat prowadzę szkolenia i projekty oceny kompetencji dla biznesu. Realizuję sesje coachingowe głównie dla kadry menedżerskiej.

Przeczytaj również:

pierwszy dzień w pracy
Iwona Firmanty

Pierwszy dzień w pracy

Poznaj porady HR-owca, który wprowadzał pracowników do pracy w korporacji. Poczuj się pewnie, tak, aby Twój pierwszy dzień w pracy był udany.

Czytaj więcej