Na czym polega sztuka wystąpień publicznych?

19 lutego, 2020

Czy zastanawiałeś się kiedyś czym jest autoprezentacja a czym sztuka wystąpień publicznych?

Występujemy każdego dnia. Wychodząc z domu ubierasz się w określony strój. Masz na sobie różne gadżety, mniej czy bardziej markowe. Twoja mowa ciała komunikuje Twój stan wewnętrzny i nastawienie do tego, co Cię czeka każdego dnia. To co mówisz i jak mówisz wpływa na to, jak postrzega Cię otoczenie. Autoprezentacja i wystąpienia publiczne towarzyszą Ci na co dzień. 

Zwykle z naszymi klientami pracujemy nad budowaniem świadomości tego, jak zadbać o to, by autoprezentacja i ich wystąpienia były jak najbardziej spójne z tym, jakie efekt chcą osiągnąć. Często okazuje się, że wystarczy znajomość kilku trików i czują się bardziej pewni siebie i kompetentni. Najczęściej uczestnikom szkoleń czy też coachingów prowadzonych w Human Skills, pokazujemy praktyczne techniki profesjonalnych wystąpień publicznych.  Często rozmawiamy o tym, jak to się dzieje, że boimy się bardziej prezentacji niż wysokości, owadów, problemów finansowych a nawet śmierci (badania Sunday Times).

Uczestnicy szkolenia czy sesji coachingowej mają najczęściej problem ze świadomą mową ciała czy też z odpowiednim zajmowaniem przestrzeni. Borykają się z trudnością z określeniem swoich mocnych stron. Obawiają się mówić o sobie w samych superlatywach. Bywają sfrustrowani tym, że na początku dużą trudność sprawia przygotowanie własnej autoprezentacji.

Czy któraś z powyżej opisanych sytuacji jest Ci bliska? Czy masz podobne doświadczenia? Czy spotkałeś się z trudnością związaną ze świadomą i profesjonalną autoprezentacją czy też wystąpieniem publicznym?

Human Skills specjalizuje się we wspieraniu swoich Klientów w kreowaniu wizerunku profesjonalisty.  Uczestnicy naszych szkoleń z zakresu autoprezentacji i wystąpień publicznych otrzymują sprawdzoną wiedzę. Już po dwóch dniach szkolenia wzrasta ich kompetencja z zakresu świadomego kreowania wizerunku, autoprezentacji i tworzenia efektywnych prezentacji.

Podczas szkolenia z zakresu autoprezentacji i wystąpień publicznych nagrywamy wystąpienia uczestników. Uczestnicy podczas analizy własnych wystąpień, przekonują się, że tej sztuki można się nauczyć.

Zainwestuj w siebie. Dowiedz się jak budować wizerunek profesjonalisty, jak prowadzić prezentacje, jak radzić sobie ze stresem czy emocjami, jak dopasować się i zarządzać audytorium.

Poniżej znajdziesz prezent dla Ciebie.

Poniżej zamieszczam jedno z ćwiczeń z zakresu autoprezentacji. Wykonaj je i sprawdź jak Ci poszło.

Wyobraź sobie, że masz wystąpić przez audytorium, które ma wpływ na Twoje zarobki czy też po prostu na jakość Twojego życia zawodowego. Nie znają Ciebie. Nie mieli przyjemności wcześniej Cię zobaczyć czy usłyszeć.  Twoim zadaniem jest wystąpić przed 20 obcymi osobami.

Wyobraź sobie, że stoisz przed nimi. Twoim zadaniem jest się przedstawić. Zamknij oczy.

Pomyśl co byś im powiedział? 

Czy musiałbyś się dłużej zastanawiać?

Jaką miałbyś mowę ciała?

Czy stałbyś na środku sali czy raczej z boku?

Co bym im powiedział?

Jaki miałbyś ton głosu?

Co byś czuł?

Zapisz swoje odczucia.

Może nie byłoby Ci na początku łatwo. Z pewnością czułbyś zaniepokojenie.

Spójrz teraz na kilka poniższych sformułowań. Pomyśl, czy mogłyby spowodować, że wzmocniłbyś wizerunek siebie jako profesjonalisty.

Kilka propozycji:

Zajmuję się…

Jestem osobiście odpowiedzialny…

W pracy cenię sobie…

W pracy kluczowi decydenci i współpracownicy oceniają mnie…/cenią mnie…

Specjalizuję się…

Zwiększam…

Rozwijam…

Przynoszę zwrot z inwestycji….

Zmniejszam…

Pomagam obniżyć…

Gwarantuje…

Współpracuje…

Ochraniam…

Decyduje…

Do tego jakbyś jeszcze:

Zachował prawidłową mowę ciała.

Przedstawił swoje kluczowe kompetencje.

Używał sformułowań o wartości pozytywnej.

Unikał „ale”, „muszę”, „próbuję” itp. w zamian używaj sformułowań „dokonałem”, „zrealizowałem” itp.

Podał dwie liczby w zaokrągleniu np. posiadam ponad dziesięcioletnie, ponad 600 klientów…

Intonował to, co jest dla Ciebie ważne, ale również interesujące dla audytorium np. podaj swoje certyfikacje itp…

Z pewnością zostałbyś odebrany jako profesjonalista prawda?

Sztuki autoprezentacji  i wystąpień publicznych można się nauczyć.  Każdy kto o tym wie i dba o rozwój swoich kompetencji, otrzymuje zwrot z inwestycji.

Poznaj program szkolenia: SZTUKA AUTOPREZENTACJI ORAZ WYSTĄPIEŃ PUBLICZNYCH.  Jak kreować wizerunek profesjonalisty i prowadzić profesjonalne wystąpienia (szkolenie z wykorzystaniem kamery).

Udostępnij

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Przeczytaj również:

Blog

Jak współpracować z trudnym szefem?

Szef to też człowiek. est to możliwe, jeżeli będziemy działali świadomie i strategicznie. Nie możemy sobie pozwolić na branie za bardzo do siebie tego co on/ona robi bądź mówi. Warto zastanowić się co chcemy zrobić w tej sytuacji. Warto działać.

Czytaj więcej