Rozwój osobisty online, czyli zalety webinarów

20 marca, 2020

Pracując ponad 13 lat w zawodzie Trenera biznesu i Coacha często stosuję porównanie życia do treningu i testu. Wszak każdego dnia uczymy się i  ćwiczymy swoje kompetencje, zachowania, sposoby budowania relacji z innymi, rozwiązywanie problemów,  radzenie sobie ze zmianami, stresem, emocjami itd.

Robimy to między innymi po to, aby umieć odpowiednio zareagować w sytuacjach kiedy nasze życie powie nam „sprawdzam Cię”. Niedawno (i to bardzo niespodziewanie) nastał moment właśnie takiego sprawdzianu dla nas. Stanęliśmy wobec ogólnoświatowej epidemii Koronawirusa i domowej kwarantanny.

Test ten wiąże się bardzo mocno z naszym poczuciem odpowiedzialności – za siebie, za swoich bliskich, za współpracowników, kolegów. Odpowiedzialnie większość z nas podejmuje decyzje o np. tym, aby:

  • zostać w domu i zrezygnować ze spotkań zawodowych i prywatnych;
  • pracować zdalnie;
  • komunikować się z innymi on – line poprzez telefony, maile, skype;
  • zadbać o siebie – swoje zdrowie psychiczne i fizyczne;
  • zaplanować najbliższy czas na to, co jest po naszej stronie wpływu – np. realizacja codziennych zadań i aktywności, zaplanowanie czasu na odrabianie zaległości i robienie rzeczy, na które do tej pory nie mieliśmy czasu: książka, film, hobby czy … podnoszenie indywidualnych kompetencji.

Odpowiadając na tę ostatnią potrzebę, my, Trenerzy kompetencji miękkich mobilizujemy się                 w działaniach, mających na celu opracowanie i udostępnienie Wam wirtualnych szkoleń, które choć krótsze (nie 2-dniowe lub całodniowe, a 2-3 godzinne) i  przeprowadzane nie na salach szkoleniowych, ale on-line są aktualnie bardzo dobrym sposobem na zadbanie o siebie w kwestiach rozwojowo – intelektualnych, jak również społecznych. Bo mimo, że nie spotykamy się bezpośrednio, mamy możliwość wirtualnej rozmowy z trenerem, wymiany doświadczeń i przećwiczenia nabytych kompetencji.

Z reguły nie lubimy zmian. Zmuszeni jesteśmy wtedy  do wyjścia ze swojej bezpiecznej strefy komfortu i do zmierzenia się nową rzeczywistością. Ale często okazuje się, że będąc  w tej nowej rzeczywistości, uczymy się czegoś nowego i wartościowego dla nas samych. Gdy minie czas kwarantanny, może okazać się, że właśnie szkolenia on-line staną się doskonałą alternatywą dla osób zabieganych, nie mogących „wyrwać się” z pracy na dłużej niż 2-3 godziny.

Tak, jak napisałam wcześniej – cały czas czegoś się uczymy, a sytuacje kryzysowe sprawiają, że ten proces odbywa się szybciej. Stajemy się też bardziej kreatywni i otwarci na nowe możliwości. W  szkoleniach też przyszedł czas na stworzenie i udoskonalenie warsztatów wirtualnych tak, aby zachowały w jak największym stopniu swój edukacyjny charakter ze spotkań bezpośrednich. Oczywiście praca w grupach, wzajemne interakcje, bezpośrednia wymiana opinii i doświadczeń, poznawanie nowych osób na warsztatach  są bezcenne, a żaden „videocall” nie zastąpi magii, jaka dzieje się na szkoleniach stacjonarnych, to  jednak w obecnej sytuacji, szkolenia on-line wydają się być dobrym rozwiązaniem.

Dzięki szkoleniom on-line nawet pracując z domu będziecie mieli okazję oderwania się od monotonii  dnia codziennego, zrobienia czegoś dla swojego umysłu. Może uda Wam się skutecznie przeorganizować swój czas pracy i wreszcie zrozumieć czym jest balans między życiem zawodowym a prywatnym, może popracujecie nad usprawnieniem swojej komunikacji asertywnej, podszlifujecie umiejętności związane  z wystąpieniami publicznymi, z zarządzaniem własnymi emocjami i stresem etc., bo do tej pory nie mieliście czasu, by się tym zająć „na poważnie”.

Do zobaczenia w wirtualnym świecie wiedzy J

Agnieszka Olejnik,

Dyplomowany Trener biznesu, Coach

Udostępnij

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Przeczytaj również: