Tomasz Knitter

Założyciel Benefactor/Belbin Polska. Certyfikowany trener i coach metodologii Belbin® na poziomie master trainer z uprawnieniami do akredytowania z Teorii Ról Zespołowych Belbin® w Polsce.

Tomasz Knitter

PROFIL TRENERA:

Założyciel Benefactor/Belbin Polska. Certyfikowany trener i coach metodologii Belbin® na poziomie master trainer z uprawnieniami do akredytowania z Teorii Ról Zespołowych Belbin® w Polsce.

Specjalizuje się w zarządzaniu ludźmi oraz planowaniu długoterminowym i operacyjnym. Od 32 lat pracuje w biznesie, z czego 26 lat w obszarze konsultacji i warsztatów szkoleniowych z obszaru zarządzania przedsiębiorstwem. Pragmatyczny i ukierunkowany na efekt senior konsultant aktywnie współpracujący z zarządami przy wprowadzaniu strategii i zmian. Skupiony na praktycznych rozwiązaniach dających wymierne korzyści biznesowe. Osobiście zaangażowany w dostarczanie rezultatów poprzez efektywne procesy i biorących za nie odpowiedzialność, kompetentnych liderów. Wykładowca na kierunku psychologia biznesu ANS Collegium Balticum.

Magister ekonomii (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) i magister psychologii (Uniwersytet Humanistyczny SWPS). W latach 1996-2003 pełnił rolę dyrektora sprzedaży Mercuri International. Przedtem pracował w Coca-Cola Bottlers i R.J Reynolds Tobacco na różnych stanowiskach w dziale sprzedaży.

SPECJALIZACJA:

Pracuje z największymi organizacjami w Polsce, między innymi z takich branż jak: FMCG, farmacja, finanse oraz przemysł. Poprowadził warsztaty z zarządzania i budowania zespołu dla ponad 1500 menedżerów. Przeprowadził sesje executive coaching dla ponad 90 menedżerów wyższego szczebla.

KWALIFIKACJE:

  • Team Coach ICC 2019
  • SCRUM Master 2019
  • Trener Situational Leadership SL® P.Hersey. 2006
  • Trener Situational Leadership II® Blanchard Institute. 2005
  • Coach Belbin Associates – master trainer 2003
  • Certyfikowany Trener About Learning – 4MAT® narzędzie dydaktyczne – master
    trainer 2008

Tomasz Knitter o Belbinie:

Model ról zespołowych Belbina to jedno z najbardziej praktycznych narzędzi do budowania i zarządzania efektywnymi zespołami. Jego siła tkwi w prostocie oraz głębokim zrozumieniu ludzkich zachowań w kontekście pracy zespołowej. W odróżnieniu od innych modeli osobowości, takich jak MBTI czy DISC, Belbin koncentruje się na rolach, jakie ludzie naturalnie przyjmują w zespole, a nie tylko na ich cechach indywidualnych. Belbin pomaga zrozumieć, że sukces zespołu nie zależy wyłącznie od poszczególnych kompetencji twardych jego członków, ale od równowagi ról zespołowych.

Dzięki Belbinowi ludzie mogą lepiej zrozumieć swoje naturalne predyspozycje oraz obszary do rozwoju. To nie tylko wpływa na ich satysfakcję z pracy, ale również:

• Pomaga w świadomym budowaniu kariery – poznając swoje role, można lepiej dopasować się do ról zawodowych, które maksymalizują potencjał.
• Umożliwia rozwój kompetencji miękkich – takich jak komunikacja, współpraca czy przywództwo.

Każdy zespół ma naturalne napięcia i konflikty, wynikające z różnic w stylach pracy. Model Belbina:

• Pomaga zrozumieć te różnice i dostrzec ich wartość, co zmniejsza ryzyko konfliktów.
• Uczy, że każda rola jest potrzebna – np. Krytyk Wartościujący może wydawać się pesymistyczny, ale jego rolą jest chronienie zespołu przed ryzykiem. Z kolei Poszukiwacz Źródeł może być postrzegany jako zbyt optymistyczny, ale to on wnosi entuzjazm i nowe kontakty.
• W efekcie, zespoły stają się bardziej spójne i odporne na kryzysy, ponieważ wszyscy rozumieją, że różnorodność ról jest siłą, a nie przeszkodą.

Każdy projekt wymaga różnych kompetencji na różnych etapach – od planowania, przez realizację, aż po ewaluację. Model Belbina pomaga:

• Zidentyfikować luki w zespole – np. brak Implementera może oznaczać problemy z realizacją planów, a brak Koordynatora – chaos organizacyjny.
• Lepsze dopasowanie ról do zadań – np. Kreator może być idealny na etapie generowania pomysłów, ale niekoniecznie na etapie wdrażania, gdzie lepiej sprawdzi się Implementer lub Perfekcjonista.

Dla liderów Belbin jest szczególnie przydatny, ponieważ:

• Ułatwia budowanie zróżnicowanych zespołów – które nie są homogeniczne, ale dobrze zbalansowane pod kątem ról i kompetencji.
• Pomaga zarządzać talentami – poprzez delegowanie zadań zgodnie z predyspozycjami i motywacjami członków zespołu.
• Zwiększa zaangażowanie pracowników – gdy ludzie czują, że ich naturalne talenty są doceniane i wykorzystywane, są bardziej zmotywowani i zaangażowani.

O SWOIM PROFILU RÓL ZESPOŁOWYCH:

Mój Profil Ról Zespołowych to: Koordynator, Poszukiwacz Źródeł, Kreator.
Ten układ tworzy profil lidera, który potrafi łączyć strategiczne zarządzanie zespołem, otwartość na nowe możliwości i zdolność do generowania innowacyjnych rozwiązań 🙂

Zapisz się bezpłatnie na webinar „Test Ról Zespołowych Belbin w nowej odsłonie.”, który już 14 stycznia o godzinie 12:00 poprowadzi Tomasz Knitter. Sprawdź szczegóły <