Twoje finansowe must-have

Moduł 1: Zarządzanie pieniędzmi

  1. Co to jest budżet domowy. Waga, jaką odgrywa budżet domowy w całym ekosystemie finansów osobistych rodziny.
  2. Struktura budżetu domowego. Budżet składa się z dwóch kluczowych pozycji: przychodów i kosztów. Skupienie się wyłącznie na jednym nie da pożądanych efektów. Jak znaleźć harmonię finansową i jak pracować w obu obszarach skutecznie.
  3. Jak zarządzać skutecznie budżetem domowym. Nauka skutecznego zarządzania zarobionymi pieniędzmi w oparciu o sprawdzoną metodę budżetowania, czyli planowania wydatków na miarę swoich możliwości finansowych.
  4. Zarządzanie pieniędzmi na co dzień. Sposoby na codzienne zarządzanie pieniędzmi w oparciu o bankowość elektroniczną, systematyczną analizę wydatków, znalezienie czasu dla siebie i swoich pieniędzy.
  5. Dyscyplina wydatkowa. Planowanie wydatków małych i dużych, prowadzenie ewidencji wydatków. Wskazanie powodów (np. wysoka inflacja) i sposobów na ograniczenie kosztów stałych i zachcianek.

Moduł 2: Oszczędzanie pieniędzy

1. Po co oszczędzać pieniądze. Cele oszczędnościowe. Jak wybrać i ustalić cele oszczędnościowe na najbliższe 3, 6, 12 i 24 miesiące, a następnie na kolejne 5, 10, 20 lat. Jak zmienić swój punkt widzenia z dzisiaj na to, jak będzie wyglądało moje finansowe życie w przyszłości.

2. Dlaczego to się nie udaje. Jakie emocje towarzyszą oszczędzaniu i odmawianiu sobie dzisiaj na rzecz przyszłych korzyści na przykładzie testu Marshmallow.

3. Skąd wziąć pieniądze na oszczędności. Powrót do budżetu domowego i identyfikacja źródeł oszczędności.

4. Comiesięczna dyscyplina. Jak wytrwać w dyscyplinie comiesięcznego odkładania pieniędzy na oszczędności. Jak nie ulegać emocjom i wpływom reklamy, innych ludzi.

Moduł 3: Pomnażanie pieniędzy

1. Czym się różni oszczędzanie od inwestowania. Dlaczego na oszczędzaniu nie kończą się nasze wysiłki finansowe. Dlaczego inwestowanie jest koniecznością niezależnie od wysokości inflacji.

2. Zabezpieczenie finansowe krótkoterminowe: poduszka finansowa. Pandemia pokazała, jak król jest nagi i jak wiele rodzin oraz firm nie jest przygotowanych finansowo na nagłe wstrzymanie lub zmniejszenie przychodów. Poduszka finansowa, inaczej fundusz awaryjny to niezbędne zabezpieczenie finansowe na najbliższe miesiące życia. Ile, jak i gdzie trzymać te pieniądze.

3. Zabezpieczenie finansowe rodziny: ubezpieczenie życia i zdrowia. Co zrobisz, jeśli ciężko zachorujesz albo stracisz życie, a twoja pensja stanowi ponad połowę miesięcznego przychodu twojej rodziny? Jak wyliczyć właściwą sumę ubezpieczenia, jak wysoka powinna być miesięczna składka ubezpieczenia i inne kluczowe aspekty, które musisz wiedzieć, zanim umówisz się na spotkanie z agentem.

4. Zewnętrzne finansowanie. Pożyczanie pieniędzy jest Ok, jeśli skorzystasz z nich na budowę swojej niezależności finansowej. Zasady działania finansowej dźwigni.

5. W co inwestować pieniądze. Instrumenty finansowe, nieruchomości, biznes, surowce i… Omówienie dwóch pierwszych obszarów inwestycyjnych głównie ze względu na obecną sytuację ekonomiczną w Polsce.

6. Prywatna emerytura. Polska emerytalna rzeczywistość. Co to jest luka emerytalna i ile pieniędzy trzeba sobie odłożyć, aby utrzymać na starość podobny styl życia, jak teraz. Przegląd produktów oszczędnościowych z myślą o prywatnej emeryturze.

Trener:

Poznaj również: