Od osobowości do wyników – team building
Warsztat „Od osobowości do wyników” daje uczestnikom możliwość spojrzenia na drugiego człowieka w odmienny, empatyczny sposób. Zwiększa świadomość jednostki w zakresie występowania zakłóceń na linii nadawca-odbiorca, które pojawiają się w sytuacji gdy umiejętność słuchania nie są rozwinięte i gdy towarzyszy im zła wola. Konieczność wypracowania wspólnego efektu końcowego składnia uczestników do skupienia uwagi na rozmówcy. Zadanie postawione przed grupą jest pewnego rodzaju sprawdzianem komunikacji międzyludzkiej i w naturalny sposób prowokuje do dialogu, dzięki któremu dochodzi do wymiany poglądów i ujawnienia swoich cech charakteru, upodobań, czy hobby.
UCZESTNICY NABĘDĄ WIEDZĘ:
- Technikach efektywnego prowadzenia prezentacji i dopasowania się do audytorium.
- Własnych mocnych stronach i obszarach do rozwoju.
- Komunikacji niewerbalnej i jej roli w przekazywaniu komunikatu.
- Sposobach na utrzymanie uwagi i zainteresowania słuchaczy.
UCZESTNICY NABĘDĄ UMIEJĘTNOŚCI:
- Odnaleźć swoją osobowość i indywidualność w zespole oraz kształtować empatię i zrozumienie wobec innych, odmiennych typów osobowościowych.
- Wejść na wyższy stopień integracji podzespołów i całej grupy.
- Budować profesjonalny wizerunek własnej osoby.
- Radzić sobie w trudnych sytuacjach związanych z wystąpieniami.
UCZESTNICY POGŁĘBIĄ KOMPETENCJE ZWIĄZANE Z:
- Autoprezentacją.
- Współpracą zespołową.
- Efektywnością indywidualnej.
- Komunikacją interpersonalną.
- Radzeniem sobie w sytuacjach kryzysowych.
PRZYKŁADOWY PROGRAM:
- Praca warsztatowa w zespołach – uczestnicy zostaną połączeni w zespoły. Celem każdego z nich jest wyodrębnienie i nazwanie przyczyn dla jakich współpraca między ludźmi nie jest możliwa a następnie stworzenie pracy zbiorowej – symbolu obrazującego ich grupę – flaga, herb, logotyp, godło, rzeźba, obraz, kalendarz, komiks, kolaż, asamblaż… Ma on zawierać elementy wspólne dla całego zespołu i jednocześnie wyróżniające od pozostałych zespołów. Ważne, by tworzony wizerunek mieścił w sobie indywidualne cechy wszystkich osób, a także cechę wspólną, która łączy cały zespół. Do podsumowań i głębokich refleksji dodatkowo posłużą karty coachingowe – które na zasadzie gry w skojarzenia – pomogą każdemu zespołowi podsumować działania i odpowiedzieć na takie pytania jak:
- Gdzie jest pułapka?
- Czego się dowiedzieliście o sobie?
- Kto na tym jeszcze skorzysta?
- Co jeszcze możecie zrobić w tej sprawie?
- Co jest zagrożeniem?
- Prezentacja prac: każdy z zespołów zaprezentuje pozostałym swoją pracę omawiając etapy jej tworzenia oraz przesłanie. Każdy team otrzymuje inne narzędzia i przybory – i w oparciu o to co „wylosuje” zabiera się natychmiast do pracy. Celem warsztatu jest znalezienie odpowiedzi na pytanie czym jest „to coś”, co decyduje o dialogu pomiędzy ludźmi, dobrej komunikacji i znakomitych wynikach współpracy – a następnie wyrażenie tego w twórczy interesujący sposób.
Informacje dodatkowe:
- Program może zostać dostosowany do różnych celów Zarządu lub działu HR – np. poprzez skierowanie uwagi na jednostkę, motywację lub inaczej. Zajęcia pozwolą poznać się lepiej uczestnikom, poznać w szczególności nowozatrudnione osoby, przedstawić swoje silne strony oraz pasje realizując cel integracji oraz poprawy komunikacji.
Program może być realizowany w wersji team-buildingowej (rywalizacja, współpraca, komunikacja) lub rekreacyjnej tj. nastawionej na integrację i zabawę.
Opcją jest rozbudowanie programu o wykonanie badania zespołowego myślenia (test psychometryczny) i z komunikacji i współpracy osób o odmiennych sposobach myślenia.