Lego® Serious Play®

Lego Serious Play

Wśród wszystkich technik proponowanych w różnych programach szkoleniowych, najmniej znaną w Polsce jest autorska metodologia  LEGO® Serious PLAY®. Pani Małgorzata Machniewicz jest jednym z kilkunastu trenerów w Polsce, którzy mają uprawnienia do stosowania tej techniki. Polega ona na pobudzaniu niestandardowego toku myślenia poprzez tworzenie metaforycznych modeli, dla pojęć, które wymagają kreatywnego przemyślenia.  Użycie klocków LEGO pozwala na korzystanie z innej półkuli mózgu i pobudza kreatywność nawet u osób bez zdolności manualnych. Metoda LSP jest wykorzystywana przez kadrę managerską i zarządy największych gigantów biznesowych na świecie.

Technika LEGO® Serious PLAY® najlepiej sprawdza się w pracy z niewielkimi grupami (do 12 osób), które na co dzień ze sobą pracują, lub są zespołem współpracującym. Ważne jest aby zespól miał wspólny cel i był nastawiony na aktywną pracę w trakcie warsztatu.

Podczas warsztatu uczestnicy przy pomocy klocków LEGO® budują modele abstrakcyjnych pojęć, pracując w kontekście metafory i nadając budowanym elementom konkretne znaczenie. Pod okiem Trenera uczestnicy zgłębiają tematykę jaka ich nurtuje i wymaga szerszej i głębszej analizy. Przy pomocy tej techniki pracy, uczestnicy mogą np. zaprojektować efektywny proces, opracować założenia do projektu, czy przygotować się do nowych zadań. Całodzienny proces pracy metodą LSP pozwala nawet na tak wieloaspektową pracę jak wypracowanie misji i wizji firmy lub zespołu czy opracowanie głównych wytycznych dla strategii krótko czy długookresowej.

Finałem warsztatu jest wypracowanie przez uczestników wniosków, jakie zastosują w swojej pracy a dzięki wykorzystanej metodzie są one unikatowe i praktyczne do zastosowania właśnie w tym zespole, który je wypracował.

Używane w trakcie warsztatów klocki, zostały specjalnie dobrane w zestawy przez ekspertów LEGO i dlatego pozwalają na wielowymiarowe kreowanie rzeczywistości oddającej wszystkie potrzebne aspekty biznesu.

Założenia logistyczne:

  • Czas pracy warsztatowej 4 – 6 godzin szkoleniowych.
  • Optymalnie praca w grupie do 8 -10 osób.
  • Na sali dla grupy prosimy o udostępnienie dwóch stołów na klocki, stołów dla uczestników, krzeseł oraz flipchartu.

Przykładowe tematy takich warsztatów to:

  • Jak zmienić sposób myślenia i postawę wobec zmian zachodzących w firmie?
  • Jak wzmocnić współpracę w naszym zespole?
  • Jak wprowadzić na rynek nowy produkt?
  • Jak możemy wdrożyć lepszy system komunikacji?
  • Jaka strategia działania byłaby dla nas najlepsza?
  • Jakiej osoby szukamy na stanowiska kierownicze?
  • Co zrobić aby nasz produkt lepiej realizował oczekiwania naszych klientów?

Wypowiedzi osób, które brały udział w warsztatach z wykorzystaniem klocków LEGO:

"Nie spodziewałam się, że zwykłe klocki mogą tak pobudzić myślenie i doprowadzić nas do tak ciekawych wniosków, to był na prawdę bardzo wartościowy czas."

Monika, Kierownik zespołu rekrutacji

"Ależ się zmęczyłem, pracujemy kilka godzin, a czuję, że czacha mi dymi i milion myśli krąży mi po głowie. Dawno tak efektywnie nie pracowaliśmy."

Marcin, Manager produktu

"Ostatnio nie rozmawialiśmy w ten sposób jako zespół... otworzyłaś nas do tego, żebyśmy dzielili się rzeczami, co do których na co dzień nie mamy odwagi, żeby sobie powiedzieć... Klocki pomagają mówić."

Ela, Szef zespołu

Poznaj również: