Nadchodzi oczekiwany przez Ciebie dzień i otrzymujesz informację o zaproszeniu do współpracy w firmie, w której możesz się dużo nauczyć, ale również zadbać o swój sukces. Poniżej znajdziesz kilka praktycznych wskazówek do zastosowania w celu zadbania o swój sukces zawodowy.
Gdy otrzymasz informację o przyjęciu Cię do pracy:
- Podziękuj za wybranie Twojej osoby.
- Dowiedz się, o której masz się pojawić w miejscu nowej pracy.
- Dowiedz się gdzie i do kogo masz się zgłosić (zanotuj).
- Dopytaj, co należy ze sobą zabrać (np. dokumenty osobiste, dyplomy ukończenia studiów dla działu personalnego, CV, zdjęcie do identyfikatora itp.).
Na dzień przed rozpoczęciem nowej pracy:
- Koniecznie się wyśpij – efekt pierwszego wrażenia to 55% tego, jak wyglądasz.
- Przygotuj odpowiednie ubranie, najlepiej dwa zestawy w zależności od pogody.
- Przygotuj sobie teczkę z dokumentami, notatnikiem, własnym długopisem.
- Zadbaj o wygląd włosów, dłoni.
- Kup odświeżacz do ust oraz rąk – bardzo się przyda w stresujących sytuacjach.
- Zabierz chusteczki higieniczne.
- Przypomnij sobie zasady savoir – vivre.
- Sprawdź, jaką masz możliwość najszybszego dojazdu do miejsca nowej pracy (weź pod uwagę roboty drogowe, korki uliczne, tłumy w komunikacji miejskiej w godzinach szczytów) – zadbaj o to, by nie spóźnić się pierwszego dnia.
W dniu rozpoczęcia nowej pracy:
- Zaplanuj pobudkę na tyle wcześnie, aby mieć możliwość spokojnego powitania nowego dnia.
- Zadbaj o poranną toaletę.
- Zjedź coś.
- Użyj delikatnych perfum (więcej informacji o zasadach dress code znajdziesz poniżej).
- Weź ze sobą do nowej pracy butelkę wody oraz drugie śniadanie (w praktyce chodzi o to, by nie burczało Ci w brzuchu podczas wprowadzania Cię przez przełożonego w nowe obowiązki – jest to bardzo niekomfortowe uczucie).
- Jako drugie śniadanie podczas pierwszego dnia pracy, szczególnie gdy nie wiesz jakie zasady obowiązują w nowym biurze, sprawdzają się doskonale wszelkie jogurty itp. w zakręcanej butelce (w każdej chwili możesz bezpiecznie się napić).
- Przed wejściem do budynku nowego pracodawcy weź kilka oddechów i powiedz sobie „Dam radę” (pozytywna afirmacja).
- Napij się wody, przetrzyj dłonie antyperspirantem (np.mydło w żelu) i odśwież oddech.
- Bądź w biurze około 10 minut przez wyznaczoną porą, zamelduj się na recepcji i spokojnie czekaj.
- Podczas oczekiwania na przyjęcie rozglądaj się po biurze – spróbuj ocenić jakie zasady obowiązują, jak się ludzie do siebie odnoszą, jak się ubierają.
- Czekając na recepcji nie kręć się, nie przeglądaj telefonu komórkowego (wycisz go na cały dzień pracy), nie żuj gumy – już w tym momencie możesz być obserwowany i ktoś na bazie Twojego zachowania może wyciągać wnioski na Twój temat.
- Gdy zostaniesz odebrany/-a z recepcji idź za osobą Cię prowadzącą aż do wskazanego przez nią miejsca Twojej pracy.
- W momencie wprowadzania Cię do biura, będziesz prawdopodobnie przedstawiany współpracownikom – z uwagi na to, że nie zapamiętasz wszystkich imion sugeruję by robić sobie notatki – dział, imię i czym dana osoba się zajmuje (potem to sobie uzupełnisz już na spokojnie o nazwisko i stanowisko). Uwaga: to bardzo nieprzyjemne jak ktoś pomyli Twoje imię, więc zadbaj o to, by nie popełnić takiego błędu.
- Gdy przełożony mówi do Ciebie po imieniu, to nigdy nie wolno Ci odpowiedzieć tym samym – tylko na wyraźną prośbę możesz odnosić się w ten sam sposób do kogoś, kto w hierarchii zawodowej jest wyżej, niż Ty.
- Dopytaj, czy jest w Twojej nowej firmie miejsce gdzie są wgrane zdjęcia wszystkich pracowników i współpracowników (zazwyczaj zajmuje się tym dział personalny) – znacznie ułatwi to Tobie poruszanie się po firmie.
- Dopytaj, jak wyglądają zasady pracy w biurze – o której się przychodzi, o której mniej więcej jest przerwa na lunch i ile może trwać, czy można używać wszystkich naczyń w kuchni, o której się wychodzi, jakie zachowania są mile widziane a jakie niekoniecznie? Zapisz to wszystko i pamiętaj o tym.
- Gdy otrzymasz swoje miejsce pracy, zawsze dbaj o to jak ono wygląda.
- Nie pij (jak już to tylko zakręcana butelka), ani nie jedz przy komputerze – sprzęt jest majątkiem firmy, a użytkując go stajesz się odpowiedzialny/-a za jego stan.
- Dbaj o wygląd biurka – dopytaj, czy w biurze jest serwis sprzątający i co jaki czas to się odbywa. Jeżeli nie ma, lub jest rzadko, to Twoim obowiązkiem powinno być również dbanie o wygląd blatu biurka (bez żadnych plam i kurzu).
- Na biurku trzymaj tylko to, co jest Tobie faktycznie potrzebne w danym momencie do pracy – wszelkie zbędne papiery, rozrzucone długopisy świadczą o Twoim bałaganiarstwie.
- Twój przełożony będzie Cię oceniał przez wygląd Twojego ubrania i stan Twojego miejsca pracy – nie unikniesz tego, więc zadbaj o najwyższą ocenę.
- Przy zakończeniu dnia pracy dopytaj, czy są jakieś dodatkowe materiały z jakimi musisz się zapoznać, a które mogą Tobie pomóc w efektywności pracy.
- Zanim będziesz chciał(a) wyjść z biura, dopytaj czy to wszystko i czy możesz już wyjść (dopytaj o zasady informowania o przyjściu, o zakończeniu pracy, szczególnie w kontekście informowania o tym kogoś mailowo, lub osobiście).
- W domu, na spokojnie przeanalizuj czego się dowiedziałeś/-aś i czy nie pojawiły się jakieś nowe pytania.
Pamiętaj, że każdy pracodawca chce mieć w swoim zespole osoby myślące samodzielnie, innowacyjne i sugerujące uproszenia.
Twoja praca dla kogoś wiąże się z wymianą handlową – Twojego czasu i Twoich umiejętności, a marki firmy i całej potężnej machinerii, jaka się kryje w działalności mniejszych i większych firm.
Nie oczekuj, że będziesz informowany/-a o wszystkim. To w Twoim interesie jest dopytać o każdą ważną dla Ciebie niejasność.
Często można usłyszeć, że nie ma głupich pytań i jest to prawda, bowiem najgłupsze jest działanie oparte na niepełnej wiedzy, lub braku świadomości skutków.
Jeżeli chcesz osiągnąć sukces zawodowy, to dla każdego swojego pracodawcy musisz być jak partner biznesowy, a to czym się znajdujesz powinno być Twoją małą firmą, gdzie to Ty jesteś odpowiedzialny za jakość wykonywanych zadań, bo za tą jakość będziesz awansowany, lub nie.
Nie bój się popełnić kilku błędów, ale zawsze wyciągaj z nich wnioski i nigdy więcej ich nie popełniaj.
Praktyczne zasady dress code’u:
Pamiętaj: pierwsze wrażenie zrobisz raz. To, jak zostaniesz oceniony przez pierwsze dni Twojej pracy, może mocno wpłynąć na Twój wizerunek oraz możliwość ewentualnej dalszej kariery.
Obowiązkowo musisz przestrzegać zasad dress code’u.
Panie
- Umyte, dobrze ostrzyżone i związane włosy – im mniej ekstrawagancji, tym lepiej.
- Eleganckie kolczyki typu wkręty – kryształki, perełki – absolutnie odpadają plastikowe, metalowe, z piór itp.
- Zegarek jest mile widziany (ludzi sukcesu pozna się po tym, że cenią swój czas, więc też go kontrolują).
- Dłonie zadbane, paznokcie przycięte w naturalnych kolorach (odpadają kolory dyskotekowe, ślubne ozdoby, tipsy, długie paznokcie – praca to nie wybieg).
- Zapach bardzo delikatny (jasne butelki perfum, ciemne zachowaj na wieczór).
- Ubranie powinno podkreślać kolorystycznie Twoją urodę (sprawdź jakim typem jesteś: zima, wiosna, lato, jesień).
- Zadbaj o to, by ubranie było czyste, wyprasowane, bez dziurek i z kompletem guzików.
- Nie odkrywaj ramion, kolan, piersi, pępka, stóp.
- Zadbaj o odpowiednią długość spodni, spódnicy, tak aby nie było widać Twojej bielizny.
- Zadbaj o wygląd Twoich butów, torebki.
Panowie:
- Umyte, dobrze ostrzyżone i związane włosy – im mniej ekstrawagancji tym lepiej.
- Zegarek jest mile widziany (ludzi sukcesu pozna się po tym, że cenią swój czas, więc też go kontrolują).
- Zapach bardzo delikatny (jasne butelki perfum, ciemne zachowaj na wieczór).
- Dłonie zadbane, paznokcie przycięte.
- Zadbaj o to by ubranie było czyste, wyprasowane, bez dziurek i z kompletem guzików.
- Nie odkrywaj ramion, kolan, torsu stóp.
- Zadbaj o odpowiednią długość spodni.
- Zadbaj o wygląd Twoich butów.
Ważne:
- Miej własną teczkę, dobrze wyglądający długopis (absolutnie nie reklamujący jakiejś firmy) lub pióro.
- Zakup sobie kalendarz pokazujący po rozłożeniu cały tydzień – łatwiej będzie Ci planować zadania oraz pamiętać o odpowiednich terminach.
Pozdrawiam,
Iwona Firmanty
Psycholog, Socjolog, Coach ICC, Trener biznesu, właściciel firmy szkoleniowej Human Skills oraz przede wszystkim HR-owiec z wieloletnim stażem, zajmujący się wprowadzaniem pracowników do pracy w korporacji.