6 sposobów na pobudzenie swojej kreatywności

6 sposobów na pobudzenie swojej kreatywności

W każdym zawodzie można ułatwić, usprawnić sobie wykonywanie obowiązków, zwiększyć wydajność czy pozytywnie zaskoczyć przełożonego nowatorskim pomysłem, nieszablonowym rozwiązaniem – wychodząc poza schematy. Jak stać się bardziej kreatywnym? Poniżej 6 praktycznych sposobów.

1. Dbaj o równowagę w życiu

Pamiętaj, że czasami najlepsze pomysły rodzą się wtedy, kiedy się na nich nie skupiamy. Dbaj o swój wypoczynek, odpowiednią ilość snu, rozdzielanie życia prywatnego od zawodowego. Nie bez powodu co raz więcej organizacji podkreśla rolę work-life balance – równowaga w życiu przekłada się nie tylko na lepsze samopoczucie i satysfakcję, ale i na skuteczniejsze działanie w życiu zawodowym.  Wypoczęty umysł jest bardziej produktywny i pozwala na generowanie lepszych jakościowo pomysłów.

2. Wykorzystuj okazje do ćwiczenia

W rozwijaniu kreatywności ważną rolę odgrywają czynności zmuszające nasz umysł do myślenia i „kombinowania”. Warto rozwiązywać łamigłówki, sudoku, majsterkować, dekorować, rozwiązywać szarady. Dobrym pomysłem jest również ćwiczenie pamięci, np. poprzez budowanie skojarzeń, czy rysowanie map mysli. Również wszelkie prace plastyczne doskonale stymulują twórczość.

3. Sport to zdrowie

Wysiłek fizyczny ma wspaniały wpływ nie tylko na nasze ciało, ale również na umysł. Ruch powoduje produkcje endorfin (hormonu szczęścia), pozwala nam oderwać się od myślenia i zregenerować nasz umysł. W wybranych organizacjach pracownicy mają możliwość korzystania z siłowni w ciągu dnia pracy, albo dostęp do boiska lub kortu tenisowego – dzięki temu mogą pozwolić „odpocząć” swojemu umysłowi i wrócić z nową, świeżą energią.

4. Ucz się nowych rzeczy

Nowe działania, nowe aktywności, nowy sport, nauka nowych rzeczy, nie tylko pozwalają nam czerpać z różnych dziedzin, ale także dzięki nim, wracamy do dziecięcych lat, w których robiliśmy coś po raz pierwszy (wolni od myślowych schematów i innych ograniczeń). Pozwala to na nowo spojrzeć na dany temat, otworzyć umysł na nową wiedzę i doświadczenie. Nowe inicjatywy z Twoim zespołem, nie tylko pozolą spojrzeć na problem z innej perspektywy, ale także pozytywnie wpłynął na integrację zespołu.

5. Zadbaj o kreatywną przestrzeń

Każdego z nas inspirują inne rzeczy. Stwórz sobie taką przestrzeń do pracy, w której będziesz czuł się dobrze. Wybieraj takie przedmioty, które będą pozytywnie wpływały na Twój nastrój i z przyjemnością będziesz z nich korzystać. Do kreatywnych zapisków czy planowania, świadomie wybieraj pomoce i materiały (muszą Ci się podobać, aby praca nie była przykrym obowiązkiem, ale ciekawym wyzwaniem). Na Twoją kreatywność wpływ mają również kolory, którymi się otaczasz, czy muzyka, która towarzyszy Ci w czasie twórczej pracy. Sprawdź jaką wagę przykładałeś do tej pory, do Twoich „kreatywnych gadżetów”. Zastanów się, czy działały stymulująco, czy raczej były przypadkowym wyborem?

6. Rób przerwy

Kreatywny trening również potrafi nas zmęczyć. Szukanie rozwiązań, analiza pozornie niepołączonych ze sobą danych wymaga używania innych zasobów, niż te, których używamy wykonując rytunową pracę. Kiedy nie masz nowych pomysłówczujesz blokadę, masz dość – zrób przerwę. Pobujaj w obłokach, zmień otoczenie, odpręż się. Pomysły wrócą do Ciebie ze zdwojoną siłą.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o sposobach rozwijania kreatywności i poznać metody pomocne w stymulowaniu kreatywności oraz rozwiązywaniu problemów, zapraszam Cię na moje szkolenie „Metody kreatywnego myślenia”. Wspólnie popracujemy nad tym, aby twórcze wyzwania stały się Twoją mocną stroną.

Pozdrawiam,

Małgorzata Karczewska

Trener umiejętności osobistych/ Psycholog/ Asesor

Myślisz o rozwoju osobistym?

Skorzystaj z darmowej konsultacji z naszym specjalistą:

Autor artykułu:

Małgorzata Karczewska

Od 2009 roku związana z branżą szkoleniową. W swojej pracy odpowiadała m.in. za koordynację kluczowych projektów firmy, wsparcie działu sprzedaży, współpracę z partnerami biznesowymi, trenerami, marketing oraz tworzenie dedykowanych ofert dla Klientów. Uczestniczyła w spotkaniach z Zarządami, w negocjacjach, czy w tworzeniu indywidualnych propozycji rozwojowych dla najważniejszych Klientów firmy.

Przeczytaj również:

pierwszy dzień w pracy
Iwona Firmanty

Pierwszy dzień w pracy

Poznaj porady HR-owca, który wprowadzał pracowników do pracy w korporacji. Poczuj się pewnie, tak, aby Twój pierwszy dzień w pracy był udany.

Czytaj więcej