Czym są talenty i jak je odkryć?

czym są talenty

Stop klatka z czasów szkolnych. „Uwaga konkurs – namaluj, zaśpiewaj, wyrecytuj. Mistrz: języka angielskiego, matematyczny, ortografii, pływania, skoków w dal”. Do wyboru do koloru – talenty kipią z wielkiego gara. Jaki procent uczniów danej szkoły bierze udział w takich konkursach? 5, 15, 20% ? A co z resztą? Nie mają talentów?

Szkoła promuje „oczywiste” talenty,  dlatego jako dorośli ludzie myślimy o sobie w kategoriach „mniej utalentowani”, bo przecież nie umiem grać, ani śpiewać, rysować też nie, a matma szła mi średnio… Czy to oznacza, że jak nie widać talentu, to go nie ma? Czy jak nie da się go zaprezentować w ciągu 3 minut (podczas programu typu talent show) wywołując tym samym salwę braw, to już nie kwalifikuję się do kategorii: człowiek z talentami?

Jak pokazać talent: do rozwijania innych, odpowiedzialności czy bycia optymistą? Czy te talenty są gorsze, mniej przydatne? Czy jak ich nie widać na co dzień, to ich nie ma? Powietrza czy fal radiowych też nie widać, a jednak są…

Otóż każdy z nas ma talenty. Musimy je tylko odkryć, zrozumieć i podjąć decyzję, czy chcemy z nimi pracować by stały się mocnymi stronami.

Jak odkryć talenty?

Jednym ze sposobów jest skorzystanie z 40-letniego doświadczenia Instytutu Gallupa, który stworzył badanie CliftonStrengths34 (potocznie zwane badaniem talentów Gallupa). Pomaga ono zidentyfikować 34 talenty (ang. talent themes)  i wskazać te, które są dominujące u konkretnej osoby.

Jak zrozumieć talenty?

Odkrycie talentów to dopiero pierwszy krok. Kolejnym jest zrozumienie ich. Po wykonaniu badania, otrzymasz kilka raportów. Jednym z nich jest personalizowany raport, który wskazuje Twoje unikalne talenty i ich oddziaływanie na siebie. Aby móc pracować z talentami, trzeba przyjrzeć się temu jak obecnie działają w Twoim życiu. Na ile są widoczne w codziennych zadaniach – czy bardziej pomagają czy utrudniają, czy są dojrzałe czy niedojrzałe? Instytut Gallupa przygotował wiele materiałów, filmów, które pomagają zrozumieć działanie talentów. Zachęcam także do skorzystania ze wsparcia konsultanta, który wyjaśni wątpliwości i pomoże zrozumieć przejawy dojrzałości i niedojrzałości talentów.

Jak pracować z talentami, by stały się mocnymi stronami?

Talent i mocna strona to nie jest to samo. Talent to pewien „potencjał”, który mamy. Co z nim zrobimy, jak go wykorzystamy na co dzień i czy będzie współtwórcą naszych sukcesów, to już zależy od nas. Odkrycie talentów dla samego odkrywania nie ma sensu. Talenty odkrywamy, poznajemy, pracujemy z nimi po to, by wspierały naszą efektywność, produktywność, realizację celów.

Na koniec, mam dla Ciebie cytat, który świetnie oddaje podejście do talentów wg Gallupa:

„Co się wydarzy kiedy pomyślimy o tym, co jest w porządku z ludźmi,

zamiast skupiać się na tym, co jest z nimi nie tak?”

Donald O. Clifton

 

Pozdrawiam,

Marta Orzeł

Trener biznesu, Coach grupowy, Certyfikowany Konsultant Talentów wg Instytutu Gallupa, Certyfikowany Konsultant Extended DISC

 

Dodaj komentarz

7 − 4 =

Myślisz o rozwoju osobistym?

Skorzystaj z darmowej konsultacji z naszym specjalistą:

Autor artykułu:

Marta Orzeł

TRENERKA, KONSULTANTKA - MARTA ORZEŁ Wspiera liderów organizacji podczas tworzenia i wdrażania programów rozwojowych oraz w całym procesie komunikacji z pracownikami. Specjalizuje się w szkoleniach z efektywności osobistej, umiejętności menedżerskich, typologii zachowań DISC® i pracy opartej na mocnych stronach wg. Gallupa. Od 2005 r prowadzi szkolenia. Doświadczenie w biznesie zdobyła pracując w firmie motoryzacyjnej, doradczej i szkoleniowej. Projektując procesy rozwojowe spotyka się ze stwierdzeniami: „u nas jest inaczej”, „u mnie to nie zadziała”. Dlatego najpierw analizuje branżę i konkretne sytuacje, a dopiero potem tworzy programy (także wielomodułowe np. 116 szkoleń dla branży budowlanej, trzyletni projekt Akademii Zarządzania). Pracuje z ludźmi na potencjalne i mocnych stronach, bo tylko tak można zbudować mistrzostwo i realizować cele w zmieniającej się rzeczywistości. Wspólna praca z klientem opiera się na szukaniu rozwiązań korzystając z najlepszych praktyk, narzędzi, wiedzy i doświadczeniu trenerki i uczestników.

Przeczytaj również:

pierwszy dzień w pracy
Iwona Firmanty

Pierwszy dzień w pracy

Poznaj porady HR-owca, który wprowadzał pracowników do pracy w korporacji. Poczuj się pewnie, tak, aby Twój pierwszy dzień w pracy był udany.

Czytaj więcej