Style Myślenia FRIS® – Jak rozmawiać z osobami myślącymi w inny sposób niż Ty?

Style myślenia FRIS

Przypomnij sobie jakiegoś rozmówcę, z którym nie mogłeś porozumieć. Już? Masz w pamięci konkretną sytuację? Może to ktoś, kto bez przerwy Ci przerywa? Może wręcz przeciwnie – milczy z kamienną twarzą, a na koniec kwituje Twój wywód jednym słowem? A może to ktoś, kto drąży bez końca albo zmienia temat? Możliwe, że jeden z tych typów pasuje także do Ciebie.

Dlaczego z jednymi rozumiesz się niemal bez słów, a z innymi nie możesz dojść do porozumienia, mimo podobnych celów? Przyczyną tego jest fakt, że te same informacje, każdy z nas przetwarza w inny sposób – w zależności od własnego sposobu myślenia, czyli tzw. „perspektywy poznawczej”.

Pamiętam wymowną sytuację z pewnym dyrektorem sprzedaży. Pilnie potrzebowałem dużej partii świeżo przygotowanej publikacji edukacyjnej na zbliżającą się konferencję. Mnie się spieszyło, on bardzo chciał mi pomóc, rozmawialiśmy bardzo konkretnie, a do tego sympatycznie, nawet w tym samym języku ale nijak nie mogliśmy się dogadać. Im dłużej to trwało, tym bardziej zaczęliśmy przypisywać sobie złą wolę. Na szczęście przysłuchiwała nam się osoba postronna i rozbawiona wyjaśniła sytuację. Okazało się, że kluczem było słowo „magazyn”. Ja miałem na myśli publikację, którą stworzyłem, a on – budynek, którym zarządzał… Może porozumielibyśmy się szybciej, tyle, że ja opowiadałem o przesłaniu i zasięgu całej akcji promocyjnej, a on pytał o jakieś numery i dokumenty. Każdy miał dobre intencje, tylko każdy myślał w swoim Stylu Myślenia i inaczej postrzegał rzeczywistość.

Jak usprawnić komunikację z osobami myślącymi inaczej niż Ty? Przede wszystkim obserwować zamiast oceniać i dać innym pozwolenie na bycie sobą, tak jak dajemy sobie. Inne jest inne, nie lepsze czy gorsze. Tym bardziej, że my przecież też jesteśmy którymś typem. Co nam to da? Ułatwi wzajemne porozumienie w pracy, w domu i w codziennych sytuacjach. Uprości życie własne i innych.

Mam dla Ciebie ćwiczenie. W czasie najbliższej trudnej rozmowy zwróć uwagę w jaki sposób formułuje myśli Twój rozmówca.

  • Jeśli stara się „płynąć do brzegu”, upraszcza i niecierpliwi się, to znaczy, że masz do czynienia z zadaniowcem, który chce działać!
  • Jeśli nie mówi nie pytany, ale sam chętnie dopyta, uszczegółowi i wreszcie znajdzie „dziurę w całym” jest zbieraczem informacji.
  • Z kolei jeśli nie możesz dojść do słowa, bo Twój znajomy ekscytuje się właśnie swoimi słowami i coraz to nowymi pomysłami, masz przed sobą wizjonerskiego kreatora, który zapewne właśnie zaczyna nowy projekt, a jutro kolejny, a pojutrze kolejny…
  • Ale gdy rozmowa nieoczekiwanie zaczyna się lub schodzi na wątki towarzyskie i choć oddalasz się od tematu, to robi się całkiem sympatycznie, to właśnie ucinasz sobie przyjacielską pogawędkę (z domieszką spraw służbowych) z relacyjnym wrażliwcem.

Powyższy układ przedstawia cztery Style Myślenia. Opisują one Twoje naturalne i swobodne reakcje na codzienne sytuacje. Uzupełnieniem Styli MyśleniaStyle Działania, które bazują na Twoim doświadczeniu, wartościach czy upodobaniach.  Oba wymiary tworzą tzw. model FRIS®  – wyrażają Twój indywidualny sposób funkcjonowania w 4 perspektywach poznawczych – Fakty – Relacje – Idee – Struktury (w skrócie FRIS).

Pozdrawiam,

Tomasz Biernacki

Trener, szkoleniowiec, nauczyciel, certyfikowany trener FRIS® i design thinking

Dodaj komentarz

20 − 4 =

Myślisz o rozwoju osobistym?

Skorzystaj z darmowej konsultacji z naszym specjalistą:

Autor artykułu:

Tomasz Biernacki

Trener, szkoleniowiec, nauczyciel, certyfikowany trener FRIS® i design thinking. Wykształcenie trenera: Trener Biznesu (Akademia im. Leona Koźmińskiego, Szkoła Trenerów Biznesu) Trener Stylów Myślenia (certyfikat Stylów Myślenia FRIS®) Moderator Design Thinking Orange (certyfikat Design Thinking Institute) Nauczyciel Historii (dyplom Uniwersytetu Warszawskiego) Facylitator szkoleń kadry kierowniczej (Grupa Szkoleniowa Kontrakt – OSH)

Przeczytaj również:

pierwszy dzień w pracy
Iwona Firmanty

Pierwszy dzień w pracy

Poznaj porady HR-owca, który wprowadzał pracowników do pracy w korporacji. Poczuj się pewnie, tak, aby Twój pierwszy dzień w pracy był udany.

Czytaj więcej