Wybrane metody łagodzenia stresu

Czy w Twoim życiu dominuje ciągłe napięcie i pośpiech? Już dziś zacznij dbać o swoje lepsze jutro i wypróbuj wybrane metody łagodzenia stresu, które przedstawię Ci w swoim artykule. Pamiętaj, że zablokowane emocje mogą być źródłem rożnych dolegliwości. Działają niczym trucizna, która wpływa na Twoje zdrowie. Zmęczenie, ból głowy, skłonność do przeziębień, bóle kręgosłupa, sztywność karku, wysypki, wypadające włosy – to tylko niektóre z łagodnych skutków nagromadzonych, zabójczych emocji.

Gdy jesteś w ciągłym napięciu, to naturalne, że zaczynasz czuć się źle fizycznie. W takiej sytuacji należy jednak zaopiekować się sobą i zadbać o swoje samopoczucie, stosując metody łagodzenia stresu.

Oto przykłady zdrowych form obniżania hormonów stresu we krwi:

  1. Ruch – wysiłek fizyczny wytwarza więcej endorfin, które działają jako substancje przeciwbólowe i przyniosą Ci ulgę. W pracy możesz: pochodzić po klace schodowej; pobiegać po schodach; poskakać w toalecie; przejść się na chwilę do sklepu, przenieść jakieś dokumenty do innego działu, zgnieść stare gazety, pognieść piłeczkę antystresową. Rozejrzy się po Twoim otoczeniu – z pewnością znajdziesz inspiracje.  Jeżeli na co dzień towarzyszy Ci mocny stres, to koniecznie dzień zaczynaj lub kończ uprawianiem jakiegoś sportu. Nawet 30 minut już poprawi stan Twojego zdrowia.
  2. Świadome oddychanie – obniża poziom adrenaliny. Odejdź od biura, wyjdź na dwór lub udaj się do najbardziej spokojnego zakątka w firmie. Weź głęboki wdech nosem, zatrzymaj powietrze w płucach na 3 sekundy i powoli wypuszczaj ustami. Dodaj do tego wizualizację, że wraz z wydychanym powietrzem, wypuszczasz z ciała i myśli całą negatywną energię.
  3. Krzyk – rozładowuje napięcie. Oczywiście rób to w bezpiecznym dla Ciebie miejscu – w Twoim samochodzie, oddalonej części biura, na klatce schodowej itp.  Jeden mocniejszy krzyk może przynieść Ci ulgę.
  4. Płacz – zbyt często interpretowany jako słabość, tymczasem przynosi poczucie ulgi, rozluźnia mięśnie twarzy. Jeżeli Twój płacz przejdzie w głęboki, taki prosto z brzucha, to tym szybciej rozluźnisz spiętą w wyniku stresu przeponę. Nie zachęcam Cię oczywiście do płaczu na forum, ale w bezpiecznym dla Ciebie miejscu.
  5. Zaufana osoba – gdy jesteś wśród bliskich osób, Twój mózg zaczyna produkować więcej endorfin (Twojej osobistej szczepionki szczęścia).  Inna osoba pozwala też spojrzeć na Twoje sprawy z innej perspektywy. Nie bądź sam ze swoim stresem. Rozmawiaj szczerze o tym co się dzieje. Jeżeli tego nie zrobisz, to albo nagromadzisz w sobie spory „śmietnik” emocjonalny albo zaczniesz go uwalniać  najmniej odpowiedni sposób – agresja słowna, agresja fizyczna, zachowania bierno-agresywne (złośliwe) itp.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego jak łagodzić stres, zapraszam na szkolenia Human Skills:

Szkolenia online:
Zarządzanie stresem w pracy
Zarządzanie emocjami w pracy

Szkolenia stacjonarne – spotkajmy się w Warszawie:
Zarządzanie stresem w pracy
Zarządzanie emocjami z inteligencją emocjonalną

Pozdrawiam,
Iwona Firmanty
Coach ICC, Psycholog, Socjolog, Trener biznesu

Dodaj komentarz

dziewiętnaście + trzy =

Myślisz o rozwoju osobistym?

Skorzystaj z darmowej konsultacji z naszym specjalistą:

Autor artykułu:

Iwona Firmanty

Dyrektorka Zarządzająca firmy szkoleniowej Human Skills/ Trenerka biznesu/ Psycholożka/ Socjolożka/Coach ICC Doświadczenie zawodowe: Założyłam firmę Human Skills. wyróżnioną jako firma szkoleniowa 2019r. przez Gazetę Finansową. Posiadam wieloletnie doświadczenie korporacyjne, które zdobywałam w działach Human Resources, sprzedaży i obsługi klienta. Od kilkunastu lat prowadzę szkolenia i projekty rozwojowe dla biznesu. Posiadam wieloletnie doświadczenie korporacyjne, które zdobywałam w działach Human Resources, sprzedaży i obsługi klienta. Od ponad kilkunastu lat prowadzę szkolenia i projekty oceny kompetencji dla biznesu. Realizuję sesje coachingowe głównie dla kadry menedżerskiej.

Przeczytaj również:

kompetencje lidera przyszlosci
Iwona Firmanty

Odkryj 5 kompetencji lidera przyszłości

W jakie kompetencje zainwestować, aby wyróżnić się ponad przeciętność w dynamicznym świecie biznesu? Poznaj wyniki badań i dowiedz się, na jakie 5 kompetencji lidera przyszłości stawiają organizacje. Przeczytaj artykuł z bazy wiedzy Human Skills!

Czytaj więcej
asertywność a relacje w pracy
Emilia Sałacka- Mańka

Asertywność a dobre relacje w pracy. Czy jest się czego bać?

Asertywność jest pożądaną postawą w życiu zawodowym – pozwala nam lepiej dbać o nasze cele i interesy, komunikować się z innymi na jasnych zasadach i wyznaczać czytelne granice. Dowiedz się, jak rozwijać swoją asertywność, nie tracąc jednocześnie udanych relacji zawodowych. Przeczytaj artykuł z bazy wiedzy Human Skills!

Czytaj więcej