Szkolenie Trening emisji głosu i poprawnej wymowy realizowane w naszej firmie pozwala Uczestnikom szkolenia poznać konkretne narzędzia i metody do świadomego zarządzania melodyką języka. Emisja głosu jest jednym z podstawowych elementów, które budują nasz wizerunek. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tkwiącego w emisji głosu potencjału i dlatego nie zwracamy uwagi na to, jak mówimy – najważniejsze wydaje się nam to, co mówimy. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że świadoma emisja głosu ma ogromny wpływ na to, jak odbierane są nie tylko nasze komunikaty, ale i my sami.
Emisja naszego głosu jest przez nas inaczej odbierana, niż jak słyszą go nasi słuchacze. Mówca, którego emisja głosu promieniuje entuzjazmem, pogodą, optymizmem i do tego ma nośny, mocny, pewny głos o odpowiedniej barwie, zyskuje wielu aktywnych słuchaczy. Możesz skutecznie zmienić wizerunek poprzez wzmocnienie emisji głosu, a także dowiedzieć się, co robić, by nie narażać swojego gardła na ból, obciążenie czy ciągłą chrypę nawet pomimo nieustannego operowania głosem.
Jak obniżyć głos?
Obniżenie tonu głosu może Ci pomóc w zwiększeniu wiarygodności i pozyskania zaufania ze strony otoczenia dla Twoich kompetencji. Piskliwy głos jest nieprzyjemny dla otoczenia, co powoduje zmniejszenie szans danej osoby na sukces w wielu dziedzinach.
Istnieje też zasada sprzężenia zwrotnego pomiędzy głosem a umysłem. Umysł i ciało są ze sobą powiązane i wzajemnie na siebie oddziałują. Jeśli zmieni się więc siła głosu, zmieni się także, w pewnym stopniu, nasza pewność siebie i nasza samoocena.
Ćwiczenia oddechowe:
- Połóż kilka papierków na stole i zdmuchuj je, jeden po drugim.
- Weź piórko i dmuchając, utrzymuj je w powietrzu.
Ćwiczenia wokalu:
- Stań przed lustrem. Weź głęboki oddech i głośno wymawiaj każdą głoskę, aż wyleci całe powietrze. Pamiętaj o oddychaniu przeponą. Kolejność, nie jest przypadkowa.
- Wymawiaj w podanej kolejności wszystko 3 razy.
- I –-> Połóż rękę na głowie, by poczuć lekkie wibrowanie.
- E –-> Aktywuje strefę gardła.
- A –-> Otwórz szeroko usta, by dostarczyć energii klatce piersiowej.
- O –-> Ożywia górną część brzucha.
- U –-> Działa na podbrzusze.
3. Mrucz 3 razy w seriach:
- najpierw cicho: ma, me, my, mo, mu;,
- później głośniej;,
- następnie jednym głosem:, MaaaMeeeMyyyMoooMuuu.
4. Wielokrotne wymawianie w ciągu dnia głoski „”u”” obniży Twój głos. Uuuuuuuuu.
5. Z naciskiem na „”r”” wymawiaj:
rower rakieta redaktor rozgrywka rysunek rozrost rynek radioamator recepta krater improwizator prastary wróżba lakier lukier karab dwór oficer
6. Ćwiczenia Tarzana:
- stojąc, odetchnij głęboko;
- zaciśnij dłonie w pięści;
- głośno wymawiając głoski ieaou, a gdy będziesz przy i, uderzaj się w klatkę piersiową jak Tarzan.
7. Śpiewanie skal. Wybierz skalę, zacznij od dosyć wysokiej tonacji i ją obniżaj.
8. Wybierz fragment z jakiejś książki. Przeczytaj go trzykrotnie:
- modulując głos w górę na końcu każdego zdania,
- czytając wszystkie zdania tą samą tonacją głosu,
- modulując głos w dół na końcu każdego zdania.
Czy mogę polubić emisję mojego głosu? Czy mogę być bardziej przekonujący? Czy mogę zmienić swoją barwę głosu? Jak zapanować nad tremą związaną z publicznymi wystąpieniami? Jak uniknąć drżenia głosu i wygłosić stanowczą przemowę, której chce się słuchać z przyjemnością? Jak trafić ze swoimi postulatami do rozmówcy czy też zespołu? Jak wyeliminować złe nawyki podczas mówienia?
Z przyjemnością odpowiemy na powyższe pytania podczas naszych szkoleń z zakresu treningu emisji głosu oraz sztuki autoprezentacji i wystąpień publicznych.
Pozdrawiam serdecznie,
Psycholog, Socjolog, Coach ICC, Trener
iwonafirmanty@humanskills.pl