Trening emisji głosu i poprawnej wymowy

W codziennym życiu zarówno zawodowym jak i prywatnym doświadczamy sytuacji, które wymagają od nas świadomego i skutecznego komunikowania się z innymi ludźmi. Mogą być to zwykłe rozmowy czy interakcje codzienne, ale również bardziej wymagające takie jak spotkania służbowe , rozmowy o pracę lub  wystąpienia publiczne.

W takich chwili warto wiedzieć jak obniżyć swój głos, aby wysoki ton nie powodował dyskomfortu wypowiedzi. Ważne jest także zapanowanie nad poprawnym oddechem oraz tempem, które wpływają na wrażenia u odbiorcy. 

Emisja głosu- klucz do kontroli Twojej wypowiedzi.

Wszystkie wypowiedzi oraz przemówienia wymagają od nas przygotowania i nieustannego rozwoju. Wiele z tych interakcji wymaga od nas poprawnej emisji głosu, nad którą można i należy pracować, aby czuć satysfakcję z brzmienia swojego głosu oraz angażować odbiorców. Elementem, który wpływa na naszą emisję głosu jest również trema (łac. tremere – trząść się)

Warto pamiętać, że jest to absolutnie normalne zjawisko, jakie pojawia się, gdy stykamy się z wydarzeniem, które sami uznajemy za ważne. Aby radzić sobie z tremą należy zadbać o pewność siebie, którą można zwiększać m. in dzięki budowaniu swojego wizerunku. 

Czym jest emisja głosu i co warto o niej wiedzieć?

Na początek warto wspomnieć, że szkolenie Trening emisji głosu i poprawnej wymowy realizowane w naszej firmie pozwala Uczestnikom szkolenia poznać konkretne narzędzia i metody do świadomego zarządzania melodyką języka. Emisja głosu jest jednym z podstawowych elementów, które budują nasz wizerunek. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tkwiącego w emisji głosu potencjału i dlatego nie zwracamy uwagi na to, jak mówimy – najważniejsze wydaje się nam to, co mówimy. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że świadoma emisja głosu ma ogromny wpływ na to, jak odbierane są nie tylko nasze komunikaty, ale i my sami.
Emisja naszego głosu jest przez nas inaczej odbierana, niż jak słyszą go nasi słuchacze. Mówca, którego emisja głosu promieniuje entuzjazmem, pogodą, optymizmem i do tego ma nośny, mocny, pewny głos o odpowiedniej barwie, zyskuje wielu aktywnych słuchaczy.

Chcesz poznać dokładniej Trening emisji głosu i poprawnej wymowy?

Sprawdź teraz cele i korzyści, a także szczegółowy program wraz z gwarantowanymi terminami szkolenia!

Możesz skutecznie zmienić wizerunek poprzez wzmocnienie emisji głosu, a także dowiedzieć się, co robić, by nie narażać swojego gardła na ból, obciążenie czy ciągłą chrypę nawet pomimo nieustannego operowania głosem.

Czy trudno zaakceptować Ci Twój głos? Warto zatem odpowiedzieć na pytanie:

Jak obniżyć głos?

Obniżenie tonu głosu może Ci pomóc w zwiększeniu wiarygodności i pozyskania zaufania ze strony otoczenia dla Twoich kompetencji.

Piskliwy głos jest nieprzyjemny dla otoczenia, co powoduje zmniejszenie szans danej osoby na sukces w wielu dziedzinach.
Istnieje też zasada sprzężenia zwrotnego pomiędzy głosem a umysłem. Umysł i ciało są ze sobą powiązane i wzajemnie na siebie oddziałują. Jeśli zmieni się więc siła głosu, zmieni się także, w pewnym stopniu, nasza pewność siebie i nasza samoocena.

Wiesz już jak istotna jest kontrola i trening emisji głosu, w takim razie jak obniżyć swój głos samodzielnie?

Z pomocą przychodzą ćwiczenia i techniki, które szczegółowo omawiamy i praktykujemy na profesjonalnych treningach emisji głosu, autoprezentacji oraz Personal Brandingu w Human Skills.

Przedstawię Ci wybrane z nich do samodzielnego rozpoczęcia świadomej pracy nad wymową i obniżeniem głosu. 

Jak obniżyć głos- poznaj 3 rodzaje prostych ćwiczeń.

Ćwiczenia oddechowe:

Jako pierwszy krok w treningu emisji głosu postaw na oddech. Warto wiedzieć, że kontrola swojego oddechu ma również pozytywny wpływ na ogólne funkcjonowanie w życiu zawodowym i prywatnym.

1. Połóż kilka papierków na stole i zdmuchuj je, jeden po drugim.
2. Weź piórko i dmuchając, utrzymuj je w powietrzu.

Ćwiczenia wokalu:

1. Stań przed lustrem. Weź głęboki oddech i głośno wymawiaj każdą głoskę, aż wyleci całe powietrze. Pamiętaj o oddychaniu przeponą. Kolejność, nie jest przypadkowa.

2. Wymawiaj w podanej kolejności wszystko 3 razy.
• I –-> Połóż rękę na głowie, by poczuć lekkie wibrowanie.
• E –-> Aktywuje strefę gardła.
• A –-> Otwórz szeroko usta, by dostarczyć energii klatce piersiowej.
• O –-> Ożywia górną część brzucha.
• U –-> Działa na podbrzusze.

3. Mrucz 3 razy w seriach:
• najpierw cicho: ma, me, my, mo, mu;,
• później głośniej;,
• następnie jednym głosem:, MaaaMeeeMyyyMoooMuuu.

4. Wielokrotne wymawianie w ciągu dnia głoski „”u”” obniży Twój głos. Uuuuuuuuu.

5. Z naciskiem na „”r”” wymawiaj:
rower rakieta redaktor rozgrywka rysunek rozrost rynek radioamator recepta krater improwizator prastary wróżba lakier lukier krab dwór oficer

6. Ćwiczenia Tarzana:
• stojąc, odetchnij głęboko;
• zaciśnij dłonie w pięści;
• głośno wymawiając głoski ieaou, a gdy będziesz przy i, uderzaj się w klatkę piersiową jak Tarzan.

7. Śpiewanie skal. Wybierz skalę, zacznij od dosyć wysokiej tonacji i ją obniżaj.

8. Wybierz fragment z jakiejś książki. Przeczytaj go trzykrotnie:
• modulując głos w górę na końcu każdego zdania,
• czytając wszystkie zdania tą samą tonacją głosu,
• modulując głos w dół na końcu każdego zdania.

Ćwiczenia głosowe:

1.Przeczytaj płynnie:

Przy Barbakanie, gdzie brama stara,
jest bar Barnaba i bar Barbara.
Z Rynku dryndulą, konikiem karym,
dreptali goście tam, gdzie dwa bary.
Bar Barnaba, bar Barbara,
bardzo barwna barów para.
W jednym kruszon rabarbarowy,
a w drugim krabów kram koralowy.
Bar Barnaba, bar Barbara,
czyli razem Barnabarbara.
Przy rabarbarze stał ten Barnaba,
a ta Barbara przy barwnych krabach.
Słońce igrało jak złota rybka,
złociło rzęsy na oczu szybkach.

fr. wiersza Ballada na literkę r, W.Michnikowski

Nurtują Cię pytania o Twój głos lub sposób wypowiedzi?

Te ćwiczenia pomogą Ci samemu trenować emisję Twojego głosu, często jednak sam trening w domu nie wystarczy w osiągnięciu satysfakcjonujących rezultatów. Jeśli nadal szukasz odpowiedzi i/lub nurtują Cię następujące pytania:

Z przyjemnością odpowiemy na powyższe pytania podczas naszych szkoleń z zakresu treningu emisji głosu oraz sztuki autoprezentacji i wystąpień publicznych i Personal Brandingu. Możesz także skorzystać z bezpłatnej konsultacji z naszym Specjalistą, który zarekomenduje Ci skuteczne  rozwiązanie najlepsze do Twoich potrzeb. 

Pozdrawiam serdecznie,
Iwona Firmanty
Psycholog, Socjolog, Coach ICC, Trener
iwonafirmanty@humanskills.pl

Bezpłatna konsultacja z naszym specjalistą!

Oszczędność czasu, bo nie szukasz w ciemno

Diagnoza i doradztwo merytoryczne

Obsługa w stylu concierge

Rekomendacja najlepszych
i najbardziej adekwatnych
do potrzeb Klienta szkoleń

Dodaj komentarz

12 + 18 =

Myślisz o rozwoju osobistym?

Skorzystaj z darmowej konsultacji z naszym specjalistą:

Autor artykułu:

Iwona Firmanty

Dyrektorka Zarządzająca firmy szkoleniowej Human Skills/ Trenerka biznesu/ Psycholożka/ Socjolożka/Coach ICC Doświadczenie zawodowe: Założyłam firmę Human Skills. wyróżnioną jako firma szkoleniowa 2019r. przez Gazetę Finansową. Posiadam wieloletnie doświadczenie korporacyjne, które zdobywałam w działach Human Resources, sprzedaży i obsługi klienta. Od kilkunastu lat prowadzę szkolenia i projekty rozwojowe dla biznesu. Posiadam wieloletnie doświadczenie korporacyjne, które zdobywałam w działach Human Resources, sprzedaży i obsługi klienta. Od ponad kilkunastu lat prowadzę szkolenia i projekty oceny kompetencji dla biznesu. Realizuję sesje coachingowe głównie dla kadry menedżerskiej.

Przeczytaj również:

pierwszy dzień w pracy
Iwona Firmanty

Pierwszy dzień w pracy

Poznaj porady HR-owca, który wprowadzał pracowników do pracy w korporacji. Poczuj się pewnie, tak, aby Twój pierwszy dzień w pracy był udany.

Czytaj więcej