Trening emisji głosu i poprawnej wymowy

Jak obniżyć głos?

Szkolenie Trening emisji głosu i poprawnej wymowy realizowane w naszej firmie pozwala Uczestnikom szkolenia poznać konkretne narzędzia i metody do świadomego zarządzania melodyką języka. Emisja głosu jest jednym z podstawowych elementów, które budują nasz wizerunek. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tkwiącego w emisji głosu potencjału i dlatego nie zwracamy uwagi na to, jak mówimy – najważniejsze wydaje się nam to, co mówimy. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że świadoma emisja głosu ma ogromny wpływ na to, jak odbierane są nie tylko nasze komunikaty, ale i my sami.

Emisja naszego głosu jest przez nas inaczej odbierana, niż jak słyszą go nasi słuchacze. Mówca, którego emisja głosu promieniuje entuzjazmempogodąoptymizmem i do tego ma nośnymocnypewny głos o odpowiedniej barwie, zyskuje wielu aktywnych słuchaczy. Możesz skutecznie zmienić wizerunek poprzez wzmocnienie emisji głosu, a także dowiedzieć się, co robić, by nie narażać swojego gardła na ból, obciążenie czy ciągłą chrypę nawet pomimo nieustannego operowania głosem.

Jak obniżyć głos?

Obniżenie tonu głosu może Ci pomóc w zwiększeniu wiarygodności i pozyskania zaufania ze strony otoczenia dla  Twoich kompetencji. Piskliwy głos jest nieprzyjemny dla otoczenia, co powoduje zmniejszenie szans danej osoby na sukces w wielu dziedzinach.

Istnieje też zasada sprzężenia zwrotnego pomiędzy głosem  a umysłem. Umysł i ciało są ze sobą powiązane i wzajemnie na siebie oddziałują. Jeśli zmieni się więc siła głosu, zmieni się także,  w pewnym stopniu, nasza pewność siebie i nasza samoocena.

Ćwiczenia oddechowe:

 1. Połóż kilka papierków na stole i zdmuchuj je, jeden po drugim.
 2. Weź piórko i dmuchając, utrzymuj je w powietrzu.

Ćwiczenia wokalu:

 1. Stań przed lustrem. Weź głęboki oddech i głośno wymawiaj każdą głoskę, aż wyleci całe powietrze. Pamiętaj o oddychaniu przeponą. Kolejność, nie jest przypadkowa.
 2. Wymawiaj w podanej kolejności wszystko 3 razy.
 • I –-> Połóż rękę na głowie, by poczuć lekkie wibrowanie. 
 • E –-> Aktywuje strefę gardła. 
 • A –-> Otwórz szeroko usta, by dostarczyć energii klatce piersiowej. 
 • O –-> Ożywia górną część brzucha. 
 • U –-> Działa na podbrzusze.

3. Mrucz 3 razy w seriach:

 • najpierw cicho: ma, me, my, mo, mu;,
 • później głośniej;,
 • następnie jednym głosem:, MaaaMeeeMyyyMoooMuuu.

4. Wielokrotne wymawianie w ciągu dnia głoski „”u”” obniży Twój głos. Uuuuuuuuu. 

5. Z naciskiem na „”r”” wymawiaj:

rower rakieta redaktor rozgrywka rysunek rozrost rynek radioamator recepta krater improwizator prastary wróżba lakier lukier karab dwór oficer

6. Ćwiczenia Tarzana:

 • stojąc, odetchnij głęboko;
 • zaciśnij dłonie w pięści;
 • głośno wymawiając głoski ieaou, a gdy będziesz przy i, uderzaj się w klatkę piersiową jak Tarzan.

7. Śpiewanie skal. Wybierz skalę, zacznij od dosyć wysokiej tonacji i ją obniżaj.

8. Wybierz fragment z jakiejś książki. Przeczytaj go trzykrotnie:

 • modulując głos w górę na końcu każdego zdania,
 • czytając wszystkie zdania tą samą tonacją głosu,
 • modulując głos w dół na końcu każdego zdania.

Czy mogę polubić emisję mojego głosu? Czy mogę być bardziej przekonujący? Czy mogę zmienić swoją barwę głosu? Jak zapanować nad tremą związaną z publicznymi wystąpieniami? Jak uniknąć drżenia głosu i wygłosić stanowczą przemowę, której chce się słuchać z przyjemnością? Jak trafić ze swoimi postulatami do rozmówcy czy też zespołu? Jak wyeliminować złe nawyki podczas mówienia?

Z przyjemnością odpowiemy na powyższe pytania podczas naszych szkoleń  z zakresu treningu emisji głosu oraz sztuki autoprezentacji i wystąpień publicznych. 

Pozdrawiam serdecznie, 

Iwona Firmanty

Psycholog, Socjolog, Coach ICC, Trener

iwonafirmanty@humanskills.pl

Dodaj komentarz

pięć × cztery =

Myślisz o rozwoju osobistym?

Skorzystaj z darmowej konsultacji z naszym specjalistą:

Autor artykułu:

Iwona Firmanty

Dyrektor Zarządzający firmy szkoleniowej Human Skills/ Trener biznesu/ Psycholog/ Socjolog/Coach ICC Doświadczenie zawodowe: Założyłam firmę Human Skills. wyróżnioną jako firma szkoleniowa 2019r. przez Gazetę Finansową.Posiadam wieloletnie doświadczenie korporacyjne, które zdobywałam w działach Human Resources, sprzedaży i obsługi klienta.Od kilkunastu lat prowadzę szkolenia i projekty rozwojowe dla biznesu. Posiadam wieloletnie doświadczenie korporacyjne, które zdobywałam w działach Human Resources, sprzedaży i obsługi klienta. Od ponad kilkunastu lat prowadzę szkolenia i projekty oceny kompetencji dla biznesu. Realizuję sesje coachingowe głównie dla kadry menedżerskiej.

Przeczytaj również:

pierwszy dzień w pracy
Iwona Firmanty

Pierwszy dzień w pracy

Poznaj porady HR-owca, który wprowadzał pracowników do pracy w korporacji. Poczuj się pewnie, tak, aby Twój pierwszy dzień w pracy był udany.

Czytaj więcej