Jak obniżyć głos? – trening emisji głosu i poprawnej wymowy

19 lutego, 2020

Szkolenie Trening emisji głosu i poprawnej wymowy realizowane w naszej firmie pozwala Uczestnikom szkolenia poznać konkretne narzędzia i metody do świadomego zarządzania melodyką języka.

Emisja głosu jest jednym z podstawowych elementów, które budują nasz wizerunek. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tkwiącego w emisji głosu potencjału i dlatego nie zwracamy uwagi na to, jak mówimy – najważniejsze wydaje się nam to, co mówimy. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że świadoma emisja głosu ma ogromny wpływ na to, jak odbierane są nie tylko nasze komunikaty, ale i my sami.

Emisja naszego głosu jest przez nas inaczej odbierana, niż jak słyszą go nasi słuchacze. Mówca, którego emisja głosu promieniuje entuzjazmempogodąoptymizmem i do tego ma nośnymocnypewny głos o odpowiedniej barwie, zyskuje wielu aktywnych słuchaczy.

Możesz skutecznie zmienić wizerunek poprzez wzmocnienie emisji głosu, a także dowiedzieć się, co robić, by nie narażać swojego gardła na ból, obciążenie czy ciągłą chrypę nawet pomimo nieustannego operowania głosem.

Poniżej zamieszczamy zbiór ogólnodostępnych informacji o tym jak można obniżyć głos.

JAK OBNIŻYĆ GŁOS?

Serwis internetowy „Science Daily” opublikował badania brytyjskich naukowców, którzy porównywali głosy kobiece z roku 1945 i 1993. Z porównania wynika, że w ciągu 50 lat ton i wysokość kobiecych głosów znacznie się obniżyły.

Podobnie Anne Karpf, autorka książki „The Human Voice”, twierdzi, że osoby zajmujące wysokie i eksponowane stanowiska oraz prezenterki i prezenterzy telewizyjni powinni obniżać głosy. Zmianę tonu głosu – z ostrego i przenikliwego na głębszy i niższy – doradził byłej brytyjskiej premier, Margaret Thatcher, jej specjalista od wizerunku, Gordon Reece. Z porad dotyczących tonacji głosu skorzystała też m.in. księżna Diana.

Obniżenie tonu głosu może Ci pomóc w zwiększeniu wiarygodności i pozyskania zaufania ze strony otoczenia dla  Twoich kompetencji.

Piskliwy głos jest nieprzyjemny dla otoczenia, co powoduje zmniejszenie szans danej osoby na sukces w wielu dziedzinach.

Istnieje też zasada sprzężenia zwrotnego pomiędzy głosem  a umysłem. Umysł i ciało są ze sobą powiązane i wzajemnie na siebie oddziałują. Jeśli zmieni się więc siła głosu, zmieni się także,  w pewnym stopniu, nasza pewność siebie i nasza samoocena.

Ćwicz świadome oddychanie i używaj przepony.

Ćwiczenia oddechowe:

  1. Połóż kilka papierków na stole i zdmuchuj je, jeden po drugim.
  2. Weź piórko i dmuchając, utrzymuj je w powietrzu.

Ćwiczenia wokalne:

  1. Stań przed lustrem. Weź głęboki oddech i głośno wymawiaj każdą głoskę, aż wyleci całe powietrze. Pamiętaj o oddychaniu przeponą. Kolejność, nie jest przypadkowa.
  2. Wymawiaj w podanej kolejności wszystko 3 razy.

I –-> Połóż rękę na głowie, by poczuć lekkie wibrowanie. E –-> Aktywuje strefę gardła. A –-> Otwórz szeroko usta, by dostarczyć energii klatce piersiowej. O –-> Ożywia górną część brzucha. U –-> Działa na podbrzusze.

3. Mrucz 3 razy w seriach: a) najpierw cicho: ma, me, my, mo, mu;, b) później głośniej;, c) następnie jednym głosem:, MaaaMeeeMyyyMoooMuuu.

4. Wielokrotne wymawianie w ciągu dnia głoski “”u”” obniży Twój głos. Uuuuuuuuu. 5. Z naciskiem na “”r”” wymawiaj:

rower rakieta redaktor rozgrywka rysunek rozrost rynek radioamator recepta krater improwizator prastary wróżba lakier lukier karab dwór oficer

6. Ćwiczenia Tarzana: a) stojąc, odetchnij głęboko; b) zaciśnij dłonie w pięści; c) głośno wymawiając głoski ieaou, a gdy będziesz przy i, uderzaj się w klatkę piersiową jak Tarzan.

7. Śpiewanie skal. Wybierz skalę, zacznij od dosyć wysokiej tonacji i ją obniżaj.

8. Wybierz fragment z jakiejś książki. Przeczytaj go trzykrotnie: a) modulując głos w górę na końcu każdego zdania, b) czytając wszystkie zdania tą samą tonacją głosu. c) modulując głos w dół na końcu każdego zdania.

Czy mogę polubić emisję mojego głosu? Czy mogę być bardziej przekonujący? Czy mogę zmienić swoją barwę głosu? Jak zapanować nad tremą związaną z publicznymi wystąpieniami? Jak uniknąć drżenia głosu i wygłosić stanowczą przemowę, której chce się słuchać z przyjemnością? Jak trafić ze swoimi postulatami do rozmówcy czy też zespołu? Jak wyeliminować złe nawyki podczas mówienia?

Z przyjemnością odpowiemy na powyższe pytania podczas naszych szkoleń  z zakresu treningu emisji głosu oraz sztuki autoprezentacji i wystąpień publicznych. 

Pozdrawiam serdecznie, Iwona Firmanty

Trener, psycholog, socjolog, coach

iwonafirmanty@humanskills.pl

Udostępnij

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Przeczytaj również: