Zarządzanie stresem i emocjami: jak dbać o swoją duszę?

jak zadbać o swoją duszę

Zarządzenie stresem i emocjami odbywa się również z poziomu Twojego postrzegania. Kluczem do sukcesu jest zadbanie o przekonania, które Ci służą, a nie ograniczają. Jak dbać o swoją duszę? W swoim artykule przedstawię Ci 6 wskazówek – wprowadź w swoje życie choć jedną i zobacz jakie zmiany wywoła w Twojej codzienności!

1. Zarządzaj swoimi przekonaniami.

Twój stres może brać się z Twoich przekonań. Przyglądaj się temu, czy Twoje przekonania na temat Ciebie i Twojej sytuacji są oparte na uczuciach i opiniach, czy na faktach. Pamiętaj, że przekonania negatywne skazują Cię na porażkę i paraliżują Twoją motywację. W związku z tym, zachęcam Cię do tego, żeby starać się zmieniać je na pozytywne.

Świetną metodą pracy nad przekonaniami jest RTZ, czyli Racjonalna Terapia Zachowań. Zapraszam Cię do zapoznania się z tym narzędziem.

2. Dokonuj przeramowań.

Nie istnieje coś takiego jak denerwująca lub stresująca sytuacja. Miałeś/aś kiedyś takie spostrzeżenie, że w znajdując się w tej samej sytuacji, jedna osoba zareagowała na nią z dystansem, a inna przejmowała się i przeżywała silne emocje? Pamiętaj, że doświadczasz subiektywnej interpretacji sytuacji, która jest neutralna. To od Ciebie zależy Twój sposób postrzegania tego, co Cię spotyka.

3. W sytuacjach, w których pojawiają się emocje, stosuj techniki uważności mindfullness.

Bądź tu i teraz – w czasie teraźniejszym.

Obserwuj, a nie działaj.

Staraj się uświadamiać sobie, co czujesz.

Zauważaj, dostrzegaj, ale nie oceniaj.

4. Świadome wybieraj to, o czym myślisz.

Staraj się wyszukiwać myśli automatyczne. Analizuj je i sprawdzaj, jak na Ciebie wpływają. Celowo dobieraj swoje myśli w taki sposób, aby czuć się dobrze. W sytuacjach dla Ciebie mniej pozytywnych, skupiaj się na korzyściach i wyciąganiu wniosków.

5. Czerp z nauki psychoneuroimmunologii.

Psychoneuroimmunologia to gałąź medycyny nowoczesnej, która bada wpływ stanu emocjonalnego na układ nerwowy i procesy odpornościowe. Okazuje się, że nasze samopoczucie może oddziaływać na stan naszego zdrowia.

Zachęcam Cię do zapoznania się z działalnością Fundacji „Dr Clown” oraz z filmem „Patch Adams” z 1998 roku. Będzie to dla Ciebie okazja, aby zobaczyć, w jaki sposób można wykorzystywać wiedzę z nauki, jaką jest psychoneuroimmunologia.

6. Skupiaj się na możliwościach, a nie ograniczeniach.

W trakcie ćwiczeń nad swoim umysłem, miej na uwadze własny rozwój i nastawiaj się na wyciąganie lekcji z codziennych sytuacji.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego jak dbać o swoją duszę, zapraszam na szkolenia Human Skills:

Szkolenia online:
Zarządzanie stresem w pracy
Zarządzanie emocjami w pracy. Rozwój inteligencji emocjonalnej.

Szkolenia stacjonarne – spotkajmy się w Warszawie:
Zarządzanie stresem w pracy
Zarządzanie emocjami z inteligencją emocjonalną.
Trening antystresowy i warsztat kontroli emocji

Pozdrawiam,
Iwona Firmanty
Coach ICC, Psycholog, Socjolog, Trener biznesu

Dodaj komentarz

sześć − jeden =

Myślisz o rozwoju osobistym?

Skorzystaj z darmowej konsultacji z naszym specjalistą:

Autor artykułu:

Iwona Firmanty

Dyrektorka Zarządzająca firmy szkoleniowej Human Skills/ Trenerka biznesu/ Psycholożka/ Socjolożka/Coach ICC Doświadczenie zawodowe: Założyłam firmę Human Skills. wyróżnioną jako firma szkoleniowa 2019r. przez Gazetę Finansową. Posiadam wieloletnie doświadczenie korporacyjne, które zdobywałam w działach Human Resources, sprzedaży i obsługi klienta. Od kilkunastu lat prowadzę szkolenia i projekty rozwojowe dla biznesu. Posiadam wieloletnie doświadczenie korporacyjne, które zdobywałam w działach Human Resources, sprzedaży i obsługi klienta. Od ponad kilkunastu lat prowadzę szkolenia i projekty oceny kompetencji dla biznesu. Realizuję sesje coachingowe głównie dla kadry menedżerskiej.

Przeczytaj również:

kompetencje lidera przyszlosci
Iwona Firmanty

Odkryj 5 kompetencji lidera przyszłości

W jakie kompetencje zainwestować, aby wyróżnić się ponad przeciętność w dynamicznym świecie biznesu? Poznaj wyniki badań i dowiedz się, na jakie 5 kompetencji lidera przyszłości stawiają organizacje. Przeczytaj artykuł z bazy wiedzy Human Skills!

Czytaj więcej
asertywność a relacje w pracy
Emilia Sałacka- Mańka

Asertywność a dobre relacje w pracy. Czy jest się czego bać?

Asertywność jest pożądaną postawą w życiu zawodowym – pozwala nam lepiej dbać o nasze cele i interesy, komunikować się z innymi na jasnych zasadach i wyznaczać czytelne granice. Dowiedz się, jak rozwijać swoją asertywność, nie tracąc jednocześnie udanych relacji zawodowych. Przeczytaj artykuł z bazy wiedzy Human Skills!

Czytaj więcej