Wyrzuć swoje emocjonalne śmieci

18 lutego, 2020

Każdego dnia zbieramy jakiś emocjonalny śmietnik. To są Twoje emocje, oceny sytuacji, albo ktoś się nimi z Tobą podzielił. Nie trzymaj ich w sobie. Tak jak w domu wyrzucasz śmieci, tak samo wyrzuć je z siebie.

Wyobraź sobie, że np.  robiłeś zupę z mięsem. Resztki jakich nie chciałeś ugotować/zjeść wyrzuciłeś do śmietnika. W domu jest temperatura 38 stopni. Nie masz klimatyzacji. Nie chce Ci się, lub nie możesz iść do śmietnika. Mija kolejny dzień. Twój śmietnik zaczyna żyć własnym życiem. Puszcza soki. Latają muchy. Unosi się nieciekawa woń. Już raczej nie zaprosisz gości, jak tych śmieci nie wyrzucisz. Samemu jest Ci coraz mniej komfortowo. Co należy zrobić? Wyrzucić śmieci. W życiu codziennym to wiesz. Dlaczego czasami sam z siebie nie wyrzucasz swoich śmieci?Jak to zrobić? Jest kilka możliwości: Jeżeli Twój „śmietnik psychiczny” nie jest zbyt obciążony to:

  1. Pogadaj z kimś Tobie serdecznym i chcącym Cię wysłuchać bez oceniania.
  2. Pogadaj ze zwierzakiem – może Ci nie odpowie, ale popatrzy jak wydajesz dźwięki  🙂
  3. Wypisz wszystko to, co czujesz na jakiejś kartce bez oceny stylistyki, gramatyki itp.,
  4. Wywal to z siebie jakąkolwiek chcesz metodą, byleby nie trzymać tego w sobie, ale i nie częstuj tym kogoś, kto nie chce, lub nie umie słuchać.

Jeżeli Twój „śmietnik psychiczny” jest obciążony, warto zwrócić się do lekarzy dusz, takich jak psycholog, czy coach, by skorzystać z ich pomocy. Więcej potem wydasz na leki i psychiatrę, niż na kilka dobrych spotkań z mądrym i wyszkolonym w pomaganiu człowiekiem. Przypomnij sobie jak ostatnio bolał Cię ząb. Czy pytałeś o radę bliskich? Owszem tabletki, czy też goździki pomagają, ale rozsądniej jest iść do dentysty (tym bardziej, że on umie stosować znieczulenie).

Zacznij zarządzać swoim śmietnikiem 🙂

Ucz się zarządzania swoim stresem.

Zapraszamy do udziału w naszych szkoleniach: Inteligencja emocjonalna – zarządzanie emocjami oraz Zarządzanie stresem Jeżeli masz pytania, serdecznie zapraszam do kontaktu.

Udostępnij

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Przeczytaj również:

Blog

Jak współpracować z trudnym szefem?

Szef to też człowiek. est to możliwe, jeżeli będziemy działali świadomie i strategicznie. Nie możemy sobie pozwolić na branie za bardzo do siebie tego co on/ona robi bądź mówi. Warto zastanowić się co chcemy zrobić w tej sytuacji. Warto działać.

Czytaj więcej