Wyrzuć swoje emocjonalne śmieci

wyrzuć swoje emocjonalne śmieci

Każdego dnia zbieramy jakieś emocjonalne śmieci. To mogą być emocje Twoje, pochodzące od innych, a także np. oceny różnych sytuacji. Nie trzymaj ich w sobie. Tak jak w domu wyrzucasz śmieci, tak samo z siebie wyrzucaj emocje.

Wyobraź sobie, że np.  robiłeś/aś zupę z mięsem. Resztki jakich nie chciałeś ugotować/zjeść, wyrzuciłeś/aś do śmietnika. W domu jest temperatura 38 stopni. Nie masz klimatyzacji. Nie chce Ci się lub nie możesz iść do śmietnika. Mija kolejny dzień. Twój śmietnik zaczyna żyć własnym życiem – puszczają soki, latają muchy, unosi się nieciekawa woń. Gości do takiego mieszkania trudno byłoby zaprosić, a samemu jest Ci coraz mniej komfortowo. Co należy zrobić? Wyrzucić śmieci. W życiu codziennym to wiesz. Dlaczego czasami sam z siebie nie wyrzucasz emocjonalnych śmieci? Jak to zrobić? Jest kilka możliwości: 

Jeżeli Twój „śmietnik psychiczny” nie jest zbyt obciążony to:

  1. Pogadaj z kimś Tobie serdecznym i chcącym Cię wysłuchać bez oceniania.
  2. Pogadaj ze zwierzakiem – może Ci nie odpowie, ale popatrzy i potowarzyszy  🙂
  3. Wypisz wszystko to, co czujesz na jakiejś kartce bez oceny stylistyki, gramatyki itp.,
  4. Wywal to z siebie jakąkolwiek chcesz metodą, byleby nie trzymać tego w sobie, ale i nie częstuj tym kogoś, kto nie chce lub nie umie słuchać.

Jeżeli Twój „śmietnik psychiczny” jest obciążony, warto zwrócić się do lekarzy dusz, takich jak psycholog, czy coach, aby skorzystać z ich pomocy. Wyobraź sobie, że boli Cię ząb. Czy zapytałbyś/abyś o radę bliskich? Owszem, tabletki czy też goździki pomagają, ale rozsądniej jest iść do dentysty (tym bardziej, że to on umie stosować znieczulenie 🙂 ).

Zacznij zarządzać swoim śmietnikiem i ucz się zarządzania swoim stresem.

Możesz potrzebować wsparcia w poszukiwaniu wiedzy i umiejętności jak wyrzucać emocjonalne śmieci. Mam dla Ciebie dopasowane propozycje:

Szkolenie online:
Zarządzanie emocjami w pracy
Zarządzanie stresem w pracy

Szkolenia stacjonarne – spotkajmy się w Warszawie:
Zarządzanie emocjami w pracy
Zarządzanie stresem w pracy
Trening antystresowy i warsztat kontroli emocji

Zapraszam również na indywidualne spotkania ze mną, czyli coaching, w trakcie których popracujemy nad ważnymi dla Ciebie obszarami.

Pozdrawiam,
Iwona Firmanty
Coach ICC, Psycholog, Socjolog, Trener biznesu

Dodaj komentarz

16 − trzy =

Myślisz o rozwoju osobistym?

Skorzystaj z darmowej konsultacji z naszym specjalistą:

Autor artykułu:

Iwona Firmanty

Dyrektorka Zarządzająca firmy szkoleniowej Human Skills/ Trenerka biznesu/ Psycholożka/ Socjolożka/Coach ICC Doświadczenie zawodowe: Założyłam firmę Human Skills. wyróżnioną jako firma szkoleniowa 2019r. przez Gazetę Finansową. Posiadam wieloletnie doświadczenie korporacyjne, które zdobywałam w działach Human Resources, sprzedaży i obsługi klienta. Od kilkunastu lat prowadzę szkolenia i projekty rozwojowe dla biznesu. Posiadam wieloletnie doświadczenie korporacyjne, które zdobywałam w działach Human Resources, sprzedaży i obsługi klienta. Od ponad kilkunastu lat prowadzę szkolenia i projekty oceny kompetencji dla biznesu. Realizuję sesje coachingowe głównie dla kadry menedżerskiej.

Przeczytaj również:

pierwszy dzień w pracy
Iwona Firmanty

Pierwszy dzień w pracy

Poznaj porady HR-owca, który wprowadzał pracowników do pracy w korporacji. Poczuj się pewnie, tak, aby Twój pierwszy dzień w pracy był udany.

Czytaj więcej