Wyrzuć swoje emocjonalne śmieci

emocjonalne śmieci
18 lutego, 2020

Każdego dnia zbieramy jakieś emocjonalne śmieci. To mogą być emocje Twoje, pochodzące od innych, a także np. oceny różnych sytuacji. Nie trzymaj ich w sobie. Tak jak w domu wyrzucasz śmieci, tak samo z siebie wyrzucaj emocje.

Wyobraź sobie, że np.  robiłeś/aś zupę z mięsem. Resztki jakich nie chciałeś ugotować/zjeść, wyrzuciłeś/aś do śmietnika. W domu jest temperatura 38 stopni. Nie masz klimatyzacji. Nie chce Ci się lub nie możesz iść do śmietnika. Mija kolejny dzień. Twój śmietnik zaczyna żyć własnym życiem – puszczają soki, latają muchy, unosi się nieciekawa woń. Gości do takiego mieszkania trudno byłoby zaprosić, a samemu jest Ci coraz mniej komfortowo. Co należy zrobić? Wyrzucić śmieci. W życiu codziennym to wiesz. Dlaczego czasami sam z siebie nie wyrzucasz emocjonalnych śmieci? Jak to zrobić? Jest kilka możliwości: 

Jeżeli Twój „śmietnik psychiczny” nie jest zbyt obciążony to:

  1. Pogadaj z kimś Tobie serdecznym i chcącym Cię wysłuchać bez oceniania.
  2. Pogadaj ze zwierzakiem – może Ci nie odpowie, ale popatrzy i potowarzyszy  🙂
  3. Wypisz wszystko to, co czujesz na jakiejś kartce bez oceny stylistyki, gramatyki itp.,
  4. Wywal to z siebie jakąkolwiek chcesz metodą, byleby nie trzymać tego w sobie, ale i nie częstuj tym kogoś, kto nie chce lub nie umie słuchać.

Jeżeli Twój „śmietnik psychiczny” jest obciążony, warto zwrócić się do lekarzy dusz, takich jak psycholog, czy coach, aby skorzystać z ich pomocy. Wyobraź sobie, że boli Cię ząb. Czy zapytałbyś/abyś o radę bliskich? Owszem, tabletki czy też goździki pomagają, ale rozsądniej jest iść do dentysty (tym bardziej, że to on umie stosować znieczulenie 🙂 ).

Zacznij zarządzać swoim śmietnikiem i ucz się zarządzania swoim stresem.

Możesz potrzebować wsparcia w poszukiwaniu wiedzy i umiejętności jak wyrzucać emocjonalne śmieci. Mam dla Ciebie dopasowane propozycje:

Szkolenie online:
8 etapów zarządzania stresem w pracy

Szkolenia stacjonarne – spotkajmy się w Warszawie:
Zarządzanie stresem w pracy
Zarządzanie stresem i emocjami w pracy
Trening antystresowy i warsztat kontroli emocji

Zapraszam również na indywidualne spotkania ze mną, czyli coaching, w trakcie których popracujemy nad ważnymi dla Ciebie obszarami.

Pozdrawiam,
Iwona Firmanty
Coach ICC, Psycholog, Socjolog, Trener biznesu

Udostępnij

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Przeczytaj również: