Na każdego z nas czyhają tzw. złodzieje energii. Mogą to być nawyki, zaniechania, sytuacje czy inne osoby. Tacy złodzieje pozbawiają Cię energii, osłabiają Cię i powodują Twoje zmęczenie, a to wszystko przeszkadza Ci w czerpaniu radości z codziennych sytuacji. W związku z tym, namawiam Cię do świadomego zarządzania osobistą energią, a zaczniemy już teraz, razem!
1. Najpierw zweryfikuj w jakich momentach czujesz, że tracisz energię. Oto typowi złodzieje energii:
- Twoje negatywne myśli i przekonania na swój temat. Czasami Twoje własne myśli mogą kraść Ci energię. Zweryfikuj czy nie toczysz w swojej głowie negatywnego monologu wewnętrznego. Czy zawsze opierasz się na faktach, a może również na emocjach i subiektywnych opiniach? Spróbuj zwrócić uwagę, jak długo trwa taki monolog, kiedy już się pojawi. Warto nauczyć się rozpoznawać napływ takiej fali, próbować ją zatrzymać i przenieść swoją uwagę na coś innego.
- Świat wirtualny. W tym przypadku złodziej objawia się poprzez zbyt długie spędzanie czasu przed telewizorem czy z telefonem. Ciągłe przeglądanie wiadomości i social media potrafi pochłonąć dużo energii. Wybieraj to, co wnosi wartość w Twoje życie i kontroluj czas spędzany w mediach.
- Niedopasowane role/zadania. Energię pochłaniać może również praca na danym stanowisku, pełnienie niedopasowanej funkcji lub realizowanie zadań bez pełnego wpływu na finalny efekt. Tutaj złodziejami są wszystkie czynności, po wykonaniu których, czujesz, że „uszło” z Ciebie powietrze. Oczywiście dobrze jest zweryfikować czy jest to kwestia stanowiska i warto pomyśleć o zmianie pracy czy może jedynie niektórych zadań. W przypadku drugim, radzę znaleźć formę naładowania utraconej energii.
- Inni ludzie i ich sprawy. Złodziej, którego czasem jest bardzo trudno unikać. Wspieranie i pomaganie innym jest wspaniałe, ale pamiętaj, że jeżeli Ty sam, cały czas jesteś na drugim miejscu, nie pozostawiasz energii dla siebie.
- „Wampiry energetyczne”, wg. Dr. Christiane Northrup to tzw. „ludzkie drapieżniki”. Celowo karmią się energią tych osób, które nieświadome im na to pozwalają.
- Brak realizacji swoich potrzeb. Trudno jest mieć energię, gdy nie zapewniamy sobie odpowiedniej ilości snu, wartości odżywczych czy wsparcia od bliskich. Sięgnijmy do podstaw hierarchii naszych potrzeb i zacznijmy tam uzupełniać braki.
- Brak planowania celów. Brak organizacji może skutkować chaosem i przypadkowością działania. W ten sposób tracimy energię na czynności, które nie przynoszą nam żadnych zysków.
2. Teraz zastanów się na tym, na co masz wpływ i skup się na tych obszarach, wokół których możesz działać. W obliczu sytuacji, w którym Twój wpływ jest znikomy lub żaden, skup się na odreagowywaniu i „ładowaniu” baterii.
3. Jak się ma Twoja asertywność? Pamiętaj, że dzięki umiejętnemu stawianiu granic, jesteśmy w stanie skupić się na własnych zadaniach, unikamy obciążeń fizycznych i psychicznych.
4. Na zakończenie, stwórz własne rytuały „ładowania” energii. Znajdź formy, które najlepiej działają na Ciebie, zaplanuj je na cały tydzień. Taki plan buduje poczucie bezpieczeństwa i kontroli.
Trzymam kciuki i życzę dużo energii na co dzień,
Iwona Firmanty
Coach ICC, Psycholog, Socjolog, Trener biznesu
Jeżeli chcesz rozwinąć swoją umiejętność świadomego zarządzania energią, zapraszamy na szkolenia:
Online:
Zarządzanie czasem
Asertywność w biznesie
Stacjonarne – spotkajmy się na żywo, w Warszawie:
Zarządzanie czasem
Asertywność w biznesie