Sztuka autoprezentacji i wystąpień publicznych

19 lutego, 2020

Zapraszamy Cię do udziału w szkoleniu z zakresu sztuki wystąpień publicznych i autoprezentacji prowadzonym przez trenera Iwonę Firmanty.

Iwona Firmanty jest założycielką firmy szkoleniowej Human Skills. Od 12 lat prowadzi szkolenia z zakresu rozwoju kompetencji miękkich, specjalistycznych oraz kreowania wizerunku. Pracuje jako trener oraz coach. Jest dyplomowanym psychologiem i socjologiem. Uczy swoich Klientów jak budować własną markę i świadomą autoprezentację. Pokazuje konkretne przykłady, w których brak tej umiejętności spowodował u niektórych osób utratę dobrej oferty pracy, możliwość awansu, czy też fiasko w sprzedaży. Iwona niemalże każdego dnia występuje publicznie i prowadzi prezentacje. Jej audytorium to pracownicy korporacji, administracji publicznej oraz właściciele firm.

Czy zastanawiałeś się kiedyś czym jest sztuka autoprezentacji, a czym sztuka wystąpień publicznych?

Występujemy każdego dnia. Wychodząc z domu ubierasz się w określony strój. Masz na sobie różne gadżety, mniej, czy bardziej określające Twoją osobowość, Twoją osobistą markę. Twoja mowa ciała komunikuje Twój stan wewnętrzny i nastawienie do tego, co Cię czeka każdego dnia. To, co i jak mówisz wpływa na to, jak postrzega Cię otoczenie. Autoprezentacja i wystąpienia publiczne towarzyszą Ci każdego dnia.

Zwykle z naszymi Klientami pracujemy nad budowaniem świadomej kreacji ich autoprezentacji i wystąpień publicznych, tak, by były jak najbardziej spójne z tym, jaki efekt chcą osiągnąć. Często okazuje się, że wystarczy znajomość kilku tricków, dzięki którym czują się bardziej pewni siebie, kompetentni. Najczęściej Uczestnikom szkoleń, czy też coachingów prowadzonych w Human Skills, pokazujemy praktyczne techniki profesjonalnych wystąpień publicznych.  Często rozmawiamy o tym, jak to się dzieje, że boimy się bardziej prezentacji niż wysokości, owadów, problemów finansowych, a nawet śmierci. Badania (Dwyer, 2012) wykazały, że najczęściej odczuwanym lękiem jest lęk przed wystąpieniami publicznymi [źródło: Dwyer, K., K. (2012). Is public speaking really more feared than death? Communication Research Reports, 29(2)]

Uczestnicy szkoleń oraz sesji coachingowych mają najczęściej problem ze świadomą mową ciała oraz odpowiednim zajmowaniem przestrzeni. Borykają się z trudnością określenia swoich mocnych stron. Obawiają się również mówić o sobie w samych superlatywach. Bywają sfrustrowani tym, że na początku dużą trudność sprawia im przygotowanie się do własnej autoprezentacji.

Czy któraś z powyżej opisanych sytuacji jest Ci bliska? Czy masz podobne doświadczenia? Czy spotkałeś się z trudnością związaną ze świadomą i profesjonalną autoprezentacją, czy wystąpieniem publicznym?

Human Skills specjalizuje się we wspieraniu swoich Klientów w kreowaniu wizerunku profesjonalisty. Uczestnicy naszych szkoleń z zakresu autoprezentacji i wystąpień publicznych otrzymują sprawdzoną wiedzę. Już po dwóch dniach szkolenia wzrasta ich kompetencja z zakresu świadomego kreowania wizerunku, autoprezentacji i tworzenia efektywnych prezentacji.

Dodatkowym atutem szkolenia z zakresu autoprezentacji i wystąpień publicznych jest to, że nagrywamy na nim wystąpienia Uczestników, dzięki czemu mają okazję zmierzyć się ze swoim lękiem, przyjrzeć się z zewnątrz swojej autoprezentacji oraz usłyszeć konstruktywny feedback od całej grupy i Trenera. Dzięki szczegółowej analizie własnych wystąpień Uczestnicy przekonują się, że tej sztuki można się nauczyć.

Zainwestuj w siebie. Dowiedz się jak budować wizerunek profesjonalisty, jak prowadzić prezentacje, jak radzić sobie ze stresem, tremą, czy silnymi emocjami oraz jak dopasować się do odbiorców i zarządzać audytorium.

Poniżej znajdziesz prezent dla Ciebie.

Ćwiczenie z zakresu sztuki autoprezentacji przygotowane przez Iwonę Firmanty. Wykonaj je i sprawdź, jak Ci poszło.

Wyobraź sobie, że masz wystąpić przed audytorium, które ma wpływ na Twoje zarobki, czy też na jakość Twojego życia zawodowego. Nie znają Cię. Nie mieli przyjemności wcześniej Cię zobaczyć, czy usłyszeć.  Twoim zadaniem jest wystąpić przed 20 obcymi osobami.

Wyobraź sobie, że stoisz przed nimi. Twoim zadaniem jest się przedstawić. Zamknij oczy. Pomyśl, co byś im powiedział(a)?  Czy musiał(a)byś się dłużej zastanawiać? Jaką miał(a)byś mowę ciała? Czy stał(a)byś na środku sali, czy raczej z boku? Co byś im powiedział(a)? Jaki miał(a)byś ton głosu? Co byś czuł(a)? Zapisz swoje odczucia.

Może nie byłoby Ci na początku łatwo. Bardzo możliwe, że towarzyszył Ci przy tym niepokój.

Spójrz teraz na kilka poniższych sformułowań. Pomyśl, czy mogłyby spowodować, że wzmocnił(a)byś wizerunek siebie jako profesjonalisty.

Kilka propozycji ważnych do zastosowania przy autoprezentacji i wystąpieniach publicznych:

 1. Zajmuję się…
 2. Jestem osobiście odpowiedzialny za…
 3. W pracy cenię sobie…
 4. W pracy kluczowi decydenci i współpracownicy oceniają mnie…/cenią we mnie…
 5. Specjalizuję się…
 6. Zwiększam…
 7. Rozwijam…
 8. Przynoszę zwrot z inwestycji….
 9. Zmniejszam…
 10. Pomagam obniżyć…
 11. Gwarantuję…
 12. Współpracuję…
 13. Ochraniam…
 14. Decyduję…

Warto ponadto żebyś podczas autoprezentacji i wystąpienia publicznego:

 1. Zachował prawidłową mowę ciała.
 2. Przedstawił swoje kluczowe kompetencje.
 3. Używał sformułowań o wartości pozytywnej.
 4. Unikał, „ale”, „muszę”, „próbuję” itp. w zamian używaj sformułowań „dokonałem”, „zrealizowałem” itp.
 5. Podał dwie liczby w zaokrągleniu np. posiadam ponad dziesięcioletnie, ponad 600 klientów…
 6. Akcentował to, co jest dla Ciebie ważne, ale również interesujące dla audytorium np. podaj swoje certyfikacje itp…

Z pewnością zostałbyś odebrany, jako profesjonalista prawda?

Skorzystaj ze szkolenia, bądź coachingu  z zakresu sztuki autoprezentacji i wystąpień publicznych, prowadzonego przez Iwonę Firmanty. Jej wiedza, praktyczne doświadczenie zawodowe i styl prowadzenia szkolenia, pomogą Ci w Twojej drodze do sukcesu. Sztuki autoprezentacji  i wystąpień publicznych można się nauczyć.  Każdy, kto o tym wie i dba o rozwój swoich kompetencji, otrzymuje zwrot z inwestycji.

Program szkolenia znajdziesz na tej stronie: Sztuka autoprezentacji i wystąpień publicznych.Masz pytania związane z danym szkoleniem? Zapraszamy Cię kontaktu (22)2242195; 2242196; biuro@humanskills.pl

Udostępnij

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Przeczytaj również: