Menedżer w sytuacji zmiany czyli co możesz zrobić?

24 marca, 2020

Kiedy planujemy coś prywatnie, czy zawodowo, często zakładamy bufor na tzw. nieprzewidziane sytuacje. Menedżer w sytuacji zmiany, powinien działać podobnie. Jeżeli stoisz przed nową sytuacją, zastanów się: co zrobię w swojej roli w najbliższym czasie? Jaki mam plan na jutro i na kolejne dni, tygodnie, czy miesiące?

Kiedy mija pierwszy szok, zaskoczenie daną sytuacją, zaczynamy się dostosowywać. Jest to dobra pora, aby wyciągnąć wnioski i stworzyć plan działania. Ten plan działania powinien być dopasowany do sytuacji, do wymogów Twojej firmy i roli, do możliwości pracowników, ale przede wszystkim do danej sytuacji, w której priorytetem jest bezpieczeństwo i dobro pracowników, a także nas samych.

Menedżer w sytuacji zmiany – co możesz zrobić?

 • Zacznij od tego, aby porozmawiać z członkami zespołu, jakie mają pomysły wobec sytuacji zmiany.
 • Czego potrzebują, żeby móc kontynuować pracę?
 • Zapytaj, jak radzą sobie z tą sytuacją?
 • Zbierz uwagi i wnioski z pierwszych dni pracy w nowych warunkach (zawsze można coś zmienić, ulepszyć).
 • Sprawdź czy sytuacja jest dla nich wystarczająco komfortowa.
 • Poszukuj w ludziach odpowiedzi na pytania dotyczące sposobów funkcjonowania. Współpraca jednoczy, daje siłę i poczucie sprawczości. Dodatkowo, osoby z zespołu mogą być źródłem dobrych pomysłów wobec stworzenia nowej rzeczywistości.

  Przykładem takiego działania jest pracownik małej firmy, który wpadł na pomysł, by w dobie pandemii koronawirusa zaoferować swoim stałym klientom bony na zakupy, które będą mogli zrealizować kiedy wszystko wróci do normy. Ten pomysł okazał się kluczowym działaniem, bo klienci kupując bony, wspierają firmę finansowo w najtrudniejszym momencie.

Menedżer w sytuacji zmiany – pomóż wyjść ze strefy komfortu

Czasem, kiedy okopujemy się w swojej strefie komfortu i nie dopuszczamy do siebie jakiejkolwiek myśli na temat nowych działań czy zmian,  budujemy sobie świat w bańce mydlanej. Wydaje nam się, że im dłużej będziemy opierać się zmianom, im bardziej będziemy udowadniać wszystkim naokoło, że zmiany są niepotrzebne,  tym bardziej reszta świata się do tego dopasuje. Może nawet zrobi z nami pięć kroków w tył. Tymczasem nasza bańka zaczyna pękać. Często właśnie przez tak nieprzewidywalne, nieplanowane i zupełnie niezależne sytuacje od nas jak ta obecna. Kiedy ta bańka już pęknie, wpadamy do strefy paniki. To moment, w którym nie potrafimy racjonalnie funkcjonować, mamy katastroficzne myśli, a często zwyczajnie wycofujemy się. Samemu bardzo trudno wychodzić ze strefy komfortu i świadomie wchodzić do strefy ryzyka, dlatego potrzebujemy wsparcia. Tym wsparciem właśnie powinni być szefowie, liderzy zmian.

Menedżer w sytuacji zmiany – działaj

 • Jasno wskazuj pracownikom cel zmiany.
 • Podejmuj strategiczne decyzje.
 • Świadomie i umiejętnie przeprowadzaj ludzi przez cały proces zmiany.

Najważniejszymi działaniami w obliczu zmian są działania wspierające i poszukujące rozwiązań w zmiennej rzeczywistości, a także przygotowywanie siebie i zespołu do wychodzenia ze strefy komfortu. Wszystko to, aby być przygotowanym na życie w nowej rzeczywistości. W związku z tym, sytuacje zmian mogą być traktowane jako okazje do wzmacniania strategii przewidywania zjawisk i zapobiegania kryzysom, a także okazje do nauki i wypracowania nowych modeli funkcjonowania.

Zapraszamy do udziału w naszych szkoleniach online i stacjonarnych: Lista szkoleń

Pomyślności,

Marta Orzeł

Trenerka, konsultantka

Udostępnij

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Przeczytaj również: